vzducholodě

vzducholoď R101

Vzducholoď R101 způsobila horší katastrofu než Hindenburg

Technika

Ve 20.letech minulého století měli Britové plán na spojení nejdůležitějších míst své říše za pomoci vzducholodí. Jedině, co Imperiálnímu vzduchoplaveckému plánu scházelo byla vzducholoď. Vláda rozhodla šalamounsky. Celý projekt rozdělila mezi soukromou firmu Vickers, která vyvinula „kapitalistickou“ vzducholoď R100 a vládní projekt R101, kterou zaštiťovala statní společnost Royal Airship Works (RAW). O R100 jsme již psali. Nyní se blíže podíváme na R101.

vzducholoď R 100

Vzducholoď R100 na rozdíl od Hindenburgu fungovala. Přesto skončila ve šrotu

Technika

V polovině 20. let bylo Britské impérium říší, nad kterou slunce nezapadalo. Londýn si uvědomoval, že potřebuje se svými državami rychlé a spolehlivé spojení. Proto úředníci ministerstva letectví přišli s plánem Imperiálního vzduchoplaveckého systému. Jeho páteří neměly být ovšem letadla, ale vzducholodě.

USS Los Angeles (ZR-3)

Letadlové vzducholodě měly ovládnout nebe. Proč jejich kariéra tak rychle skončila?

Revue

Psala se 20. léta 20. století a letectví bylo stále ještě v začátcích. Věřilo se však v jeho zářnou budoucnost. Páteří letectev však neměla být podle odborníků letadla, ale vzducholodě. Ty měly zajistit nejen bombardování a dopravu velkých nákladu a cestujících na velkou vzdálenost ale i dálkový průzkum. Letadla měla zajišťovat obranu proti nim na krátkou vzdálenost.

Aktuálně se děje

29. dubna 2024 13:32

Pokud nezastavíme změny počasí, tučňáci vyhynou, varují vědci

Rekordně největší úbytek mořského ledu v Antarktidě na konci roku 2023 zapříčinil neúspěšné rozmnožování až v pětině kolonii tučňáka obrovského, uvedl Britský antarktický průzkum (BAS) v nové studii publikované časopisem Antarctic Science.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy