Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žralok v Chorvatsku? Snímky ze severního Jadranu obíhají internet

Žraloci, ilustrační fotografie
Žraloci, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Chorvatský nadšenec do mořského života Cali Mero zachytil vzácné záběry žraloka obrovského u pobřeží Rijeky. Mírumilovný filtrátor, který může dorůst až 10 metrů, se v Jadranu objevuje jen zřídka. Jeho výskyt může souviset se změnami klimatu a mořského ekosystému

Chorvatský nadšenec vystupující pod jménem Cali Mero zveřejnil na svém profilu dechberoucí video, které ukazuje žraloka obrovského (Cetorhinus maximus) kroužícího těsně pod hladinou moře v bezprostřední blízkosti lodě. Událost se odehrála nedaleko města Rijeka a opět otevírá otázku výskytu tohoto úžasného živočicha ve vodách Jadranu.  

Záběry, které si okamžitě získaly pozornost veřejnosti i odborníků, potvrzují, že přítomnost žraloka obrovského v Jaderském moři není minulostí. Ačkoliv jde stále o mimořádně vzácný jev, nejde o ojedinělý případ. V prosinci loňského roku byl žralok – podle odhadů dlouhý až osm metrů – natočen u pobřeží Medveje na Istrijském poloostrově. V březnu téhož roku byl zaznamenán výskyt u Terstu. A již v roce 2023 byl podobný jedinec pozorován nedaleko Puly, jak informoval německý deník Heute. 

Žralok obrovský (Cetorhinus maximus) je druhý největší žijící žralok na světě — po žraloku velrybím — a dorůstá délky až 10 metrů. Na rozdíl od své velikosti a hrozivého vzhledu je však naprosto neškodný: živí se planktonem, larvami a malými korýši, které filtruje z vody široce rozevřenou tlamou.

Vyskytuje se v chladnějších mírných a subarktických vodách téměř po celém světě — od severního Atlantiku po severní Pacifik. Středozemní moře leží na samé hranici jeho tradičního areálu, ale výskyty v této oblasti nejsou nijak výjimečné, i když zůstávají vzácné a nepravidelné.

Tento druh podniká sezónní migrace v závislosti na výskytu planktonu a teplotě vody. A právě zde se otevírá otázka změn klimatu. Oteplování moří, změny v mořských proudech a proměny potravních řetězců způsobují, že se žraloci obrovští objevují v oblastech, kde dříve nebyli běžní — včetně Jaderského moře.

Pozorování jedinců u chorvatských břehů — jako v případě nedávného výskytu u Rijeky — může být součástí většího trendu. S posuny planktonových populací a prodlužující se sezonou teplejších vod mohou tito žraloci trávit více času v pobřežních oblastech, kde je dříve nebylo možné zahlédnout.

Žralok obrovský je podle IUCN klasifikován jako ohrožený druh. Mezi hlavní hrozby patří kolize s loděmi, znečištění oceánů a v některých regionech také ilegální lov kvůli ploutvím a masu.

Témata:  žraloci Chorvatsko

Související

Aktuálně se děje

18. dubna 2025 12:03

Česko už opravdu není závislé na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy