Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sledujeme pád americké demokracie? Trump přetváří politický systém, Musk mu pomáhá položit základy autoritářství

Donald Trump
Donald Trump
Foto: The White House

Demokracie ve Spojených státech se ocitá na nebezpečné křižovatce. Zdá se, že země už nemá jen jednoho prezidenta, ale hned dva – Donalda Trumpa a Elona Muska. Zatímco jeden drží formální moc v Bílém domě, druhý ovládá digitální sféru a veřejné mínění skrze svou technologickou říši. Společně vytvářejí tandem, který přetváří americkou politiku způsobem, jenž nemá v moderní historii obdoby.

Šéf Bílého domu se pustil do bezprecedentní přeměny amerického politického systému – a to způsobem, který otřásá samotnými základy demokracie. Ministerstvo spravedlnosti proměnil v nástroj své vůle, když jeho vedení svěřil výhradně loajalistům, kteří mu jsou bezmezně oddaní.

Sám sebe pak bez ostychu označil za „krále“ a prohlásil, že „ten, kdo chce zachránit zemi, neporušuje zákony“ – čímž se otevřeně postavil nad právní řád. Jeho způsob vlády jako by přímo vycházel z příruček autoritářského vládnutí.

Vytváření nové pravdy

Šéf Bílého domu mnohdy neváhá přijít s nepravdivým tvrzením, aby podpořil své argumenty. „Problém není v tom, že Trump lže. Jde o to, že podkopal samotnou ideu pravdy. Nezáleží na tom, zda je něco pravdivé, nebo ne – důležité je jen to, zda to slouží jemu,“ vysvětlil v komentáři pro server The Hill Jonathan Zimmerman, profesor historie z Univerzity v Pensylvánii.

Trump začal konstruovat dramatické a kontroverzní příběhy, jako například tvrzení, že haitští přistěhovalci ve Springfieldu v Ohiu konzumují kočky a psy. Taková prohlášení, často postrádající důkazy, měla za cíl vyvolat emoce, polarizovat společnost a posílit jeho vlastní narativ o přistěhovalectví.

„Americká média tyto věci naprosto ignorovala, dokud jsme s Donaldem Trumpem nezačali mluvit o kočičích memech. Pokud mám vytvářet příběhy, aby americká média skutečně věnovala pozornost utrpení amerického lidu, pak to udělám,“ vysvětlil viceprezident JD Vance.

Zimmerman ale toto zkritizoval. „Takže je nám jedno, že tvrzení o kočkách a psech bylo nepravdivé, nebo že vyvolalo hrozby bombovým útokem a uzavřením škol. Budeme vytvářet příběhy, které nás posilují. A nikdo nebude vědět – ani se starat, jestli jsou pravdivé, nebo ne,“ upozornil.

Pravá ruka Musk

Trump má dlouhý seznam oponentů a neváhá proti nim nasadit všechny dostupné zbraně. Jeho nejmocnějším spojencem je miliardář Musk, který stojí v čele Úřadu pro efektivitu vlády (DOGE). Prostřednictvím platformy X každodenně spouští lavinu obvinění proti jednotlivcům i institucím, které označuje za podvodníky či pijavice vysávající federální rozpočet.

Protože je Musk majitelem bývalého Twitteru, jeho obsah je prakticky nevyhnutelný. I když ho nesledujete, algoritmus vám stejně podstrčí jeho příspěvky – a ve většině případů je to právě jeho hlas, který vidíte jako první. „Kroky, které Musk a jeho IT poskoci podnikli, jsou nezákonné,“ varoval demokratický zákonodárce Sean Casten z Illinois podle serveru Economic Times.

Casten, známý svým kritickým postojem vůči zneužívání technologické moci, upozornil, že Muskova aktivita překračuje hranice běžného podnikatelského vlivu a začíná zasahovat do samotného fungování státních institucí.

Podle něj se jedná o nebezpečný precedent, kdy jeden technologický magnát prostřednictvím svých platforem a digitálních nástrojů ovlivňuje nejen veřejné mínění, ale i samotné fungování vlády.

„Tohle není jen otázka podnikání. Jde o mocenský tah, který narušuje právní stát a podrývá demokratické procesy. Pokud nezačneme jednat, riskujeme, že se klíčová rozhodnutí ve Washingtonu nebudou dělat v Kongresu, ale v zasedacích místnostech Muskova impéria,“ dodal Casten.

Díky moci, kterou mu zajišťuje DOGE, se Musk nyní pustil do vydírání federálních zaměstnanců. Otevřeně je vyzval, aby e-mailem doložili, co za poslední týden v práci vykonali – a pokud tak neučiní, budou muset „posunout své kariéry jinam“. Jinými slovy, čeká je okamžitá výpověď.

Musk prostřednictvím DOGE a platformy X aktivně prosazuje Trumpovu ideologii MAGA. Hned v prvních týdnech svého působení v čele DOGE se zaměřil na likvidaci rámce DEI ve federálních agenturách. Tento koncept, zastávající principy rozmanitosti, rovnosti a začlenění, byl v minulých administrativách podporován – nyní se však stal terčem ideologického tažení.

Tento krok se jeví spíše jako politická křížová výprava než skutečná snaha o zvýšení „efektivity“ amerických vládních institucí. Krátce po své inauguraci Trump bez jakýchkoliv důkazů obvinil rámec DEI z odpovědnosti za tragickou kolizi dopravního letounu s vojenským vrtulníkem, při níž přišlo o život více než šedesát lidí.

Problémem je, že Musk nebyl nikým zvolen a de facto mění americký politický systém bez toho, aby od kohokoli dostal mandát. Mezi Muskovy kroky patřilo například získání plného přístupu k systému plateb ministerstva financí, hrozby uzavření Agentury pro mezinárodní rozvoj USA (USAID), nabídka federálním zaměstnancům výkupného a postupné odstraňování kariérních úředníků z klíčových pozic. 

Tato série událostí, kdy Musk a jeho spojenci získali přístup k vnitřnímu fungování vlády, vzbudila obavy, že se v USA rozšiřuje koncentrace moci v rukou výkonné moci, bez ohledu na zákony a procesy, které byly původně stanoveny Kongresem. Kathleen Clarková, profesorka práva na Washingtonské univerzitě, která se specializuje na etiku ve vládě, uvedla: „Je těžké si představit někoho, kdo by v posledních dnech měl takový vliv a kontrolu nad vládními operacemi, jak to udělal Musk,“ upozornila.

Dalším zarážejícím krokem byla snaha o ovládnutí Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID), která poskytuje humanitární pomoc a financování rozvojových projektů. Musk označil tuto agenturu za „kriminální organizaci“ a veřejně naznačil, že by měla být zrušena. Po změnách ve vedení USAID se začaly šířit zprávy, že Muskovi spojenci se pokusili fyzicky dostat do kanceláří této agentury a získat přístup k citlivým informacím, včetně osobních údajů a bezpečnostních dat.

Podobné změny probíhaly i ve Federální agentuře pro správu zaměstnanců (OPM), kde byli ze seniorních pozic vyhozeni kariérní úředníci a nahrazeni lidmi s těsnými vazbami na Muska a jeho společnosti, jako je SpaceX nebo Tesla.

Postavil Bidena mimo dění

Proti svým nepřátelům začal bojovat i sám Trump, když před dvěma týdny zrušil bývalému prezidentovi Joeovi Bidenovi bezpečnosti prověrku a zrušil přístup k denním zpravodajským brífinkům. „Není důvod, aby Joe Biden nadále dostával přístup k tajným informacím,“ uvedl Trump na své platformě Truth Social. Svůj příspěvek zakončil ikonickou větou: „JOE, JSI VYHOZEN!“, kterou proslavil v reality show The Apprentice.

Trump už dříve odebral bezpečnostní prověrky více než padesáti bývalým zpravodajským činitelům, které obvinil z ovlivňování prezidentských voleb v roce 2020 ve prospěch Bidena. Uvedl, že Biden „nastavil tento precedent v roce 2021, kdy nařídil zpravodajské komunitě (IC), aby zabránila 45. prezidentovi Spojených států (MNĚ!) v přístupu k informacím o národní bezpečnosti, což byla dosud běžná zdvořilost vůči bývalým prezidentům.“

Trump dále obvinil Bidena, že „není možné mu důvěřovat v otázkách citlivých informací“, a odkázal na vyšetřování ministerstva spravedlnosti, které zkoumalo Bidenovo nakládání s tajnými dokumenty. Ačkoli vyšetřování nedospělo k závěru, že by měly být vzneseny trestní obvinění, konstatuje, že Biden vykazoval „špatnou paměť“.

Ignorace soudního systému

Trump je dlouhodobě známý svým pohrdáním americkým soudním systémem, který často vykresluje jako zpolitizovanou instituci, jež se staví proti němu i jeho spojencům. Přesto právě soudy tvoří jeden z klíčových pilířů americké demokracie a hrají zásadní roli v udržení právního státu.

Svůj nerespekt vůči soudnímu systému zdůraznil hned ve své inaugurační řeči kdy prohlásil, že jeho administrativa ukončí „násilnou a nespravedlivou zneužitelnost ministerstva spravedlnosti“—obvinění, pro které nepředložil žádné důkazy, ale které zafungovalo jako palivo pro jeho politickou rétoriku.

Trump zároveň vykreslil vládu jako selhávající v ochraně „zákonadbalých občanů“ a obvinil ji z poskytování „azylu nebezpečným zločincům z jiných zemí“. Takové výroky nejen posilovaly jeho narativ o údajné nefunkčnosti federálních institucí, ale také podporovaly atmosféru strachu a nedůvěry vůči justici, imigrační politice a demokratickým procesům jako celku.

Během svého působení v politice se Trump opakovaně dostával do konfliktu se soudci, kteří rozhodovali v případech spojených s jeho administrativou či osobními skandály. Neváhal je označovat za „zkorumpované“, „politicky motivované“ či „nepřátele lidu“. Jeho útoky na právní stát tak nebyly pouhou rétorickou strategií, ale součástí širší snahy o delegitimizaci institucí, které by mohly ohrozit jeho moc nebo mu postavit právní překážky do cesty.

Témata:  USA Donald Trump Elon Musk

Související

Aktuálně se děje

9:36

Tragická nehoda u Miličína. Stala se brzy ráno, ovlivnila i provoz na D3

Jeden člověk nepřežil pondělní tragickou nehodu u Miličína na silnici I/3, kterou kvůli havárii museli policisté uzavřít. Srazil se osobní automobil s dodávkou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy