Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zájem českých firem o export do Německa je letos rekordní

Dovoz a vývoz zboží
Dovoz a vývoz zboží
Foto: Pixabay

Praha - Význam Německa pro tuzemskou ekonomiku roste, jak dokládá rekordní zájem českých firem o podporu při exportu do Německa. Na tamní trh se snaží dostat vedle strojírenských podniků také potravináři.

Loni se export tuzemských firem do Německa zvýšil o 8,6 procenta na 1,26 bilionu korun. "Loni jsme za celý rok v Německu podpořili celkem 170 českých firem, letos jsme tuto hranici překročili již na konci července," uvedl generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal.

Mezi klienty německé kanceláře CzechTrade, která je dlouhodobě nejvytíženější pobočkou agentury, patří zejména strojírenské firmy, dále firmy z elektrotechnického, automobilového a plastikářského průmyslu. "Největší nárůst zájmu o naše služby je ze strany výrobců potravin, které se snažíme uplatnit v německých maloobchodních řetězcích," dodal ředitel německé pobočky Adam Jareš.

Od roku 2010 se zvýšil export českých firem do sousední země o více než polovinu, import vzrostl o 60 procent. Zhruba 4000 německých investorů drží rovněž největší podíl (21,9 procenta) zahraničního kapitálu v ČR a Německo je s podílem 32 procent nejvýznamnější exportní destinací tuzemských podniků.

Témata:  Německo firmy dovoz a vývoz

Související

Aktuálně se děje

6. července 2025 8:44

5. července 2025 18:22

Marek Eben pronesl na filmovém festivalu ve Varech nečekaný projev. Rozbrečel nejednoho diváka

Zahájení 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos neslo v mimořádně emotivním duchu. Poprvé po mnoha letech chyběla klíčová postava celého podniku – herec a dlouholetý prezident festivalu Jiří Bartoška, který zemřel ve věku 78 let. Jeho památku dojemně připomněl Marek Eben (67), který festivalem tradičně provází.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.