Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo vydalo nové statistiky mezd. Kdo si vydělá nejvíce?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Colorbee

Praha - Nejméně si vydělají uklízeči a pomocní pracovníci, naopak nejlépe se mají řídící pracovníci společností. Vyplývá to z nejnovějšího statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které zveřejnilo podrobný přehled hrubých mezd jednotlivých profesí.

Připadá vám, že za vaši práci nejste dostatečně ohodnocení? Pracujete od rána do večera, ale na výplatní pásce to není vidět? Možná vás uklidní, až svou mzdu porovnáte s výdělky v jiných profesích. Nakonec třeba zjistíte, že na tom nejste tak špatně. Statistiku zveřejnil Informační systém o průměrném výdělku, který provozuje MPSV.

Zdaleka nejhůř jsou na tom číšníci a servírky, medián jejich měsíční mzdy je pouze 10 776 Kč (medián znamená, že polovina pracovníků bere méně a polovina více). Jen o něco lépe jsou na tom vrátní (11 298 Kč), strážní (11 823 Kč) nebo třeba uklízeči (11 738 Kč) a pomocníci v kuchyni (11 708 Kč). Naopak nejvíc si měsíčně vydělají řídící letové provozu (185 932 Kč) a také nejvyšší představitelé velkých společností (121 988 Kč).

Medián hrubé měsíční mzdy v Česku byl na konci loňského roku 22 971 Kč, průměrná mzda se vyšplhala na 27 777 Kč (je vyšší než medián, protože ji nahoru táhnou pracovníci s nejvyššími platy), dosáhlo na ni ale jen 34 % zaměstnanců. Přehled po krajích zde.

Muži si loni podle statistiky každý měsíc vydělali o 5372 Kč víc než ženy (tabulka zde). Nejvíc berou lidé v Praze, nejnižší mzdu dostávají zaměstnanci v Karlovarském kraji.

Podívejte se do tabulky, jakou mzdu dostávají zaměstnanci ve vybraných odvětvích (zde).

Témata:  platy zaměstnání Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 21:55

Závod s extrémním počasím má vítěze. Strčil do kapsy USA i Evropu

Globální závod v oblasti klimatu má, zdá se, svého vítěze. Podle serveru Politico je jím Čína. Dominance této země v technologiích čisté energie jí umožnila upevnit svůj vliv na rozvojové země, a to na úkor Spojených států a Evropské unie, jejichž úsilí působí ve srovnání s čínskými aktivitami slabě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy