Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zavede ČNB záporné úroky? Češi mají v bankách uloženo přes 2 biliony korun

Peníze, ilustrační fotografie
Peníze, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Už zanedlouho se může stát, že lidem, kteří si v Česku ukládají peníze v bankách, budou z kont pomalu ubývat. Poprvé v historii by mohla Česká národní banka zavést záporné úroky. Evropská centrální banka totiž plánuje další snižování úrokových sazeb. Podle analytiků by to mohlo znamenat, že banky by úroky klientům nepřipisovaly, ale naopak ubíraly.

Přes 2 biliony korun, tolik mají Češi teď uloženo v bankách. Zatím se to víceméně vyplácí. K uloženým penězům naskakují další, díky úrokům. Jenže brzy by se mohlo stát, že banky začnou svým klientům za uložené peníze úroky naopak strhávat. "Člověk by si do banky uložil nějaký obnos a z banky by za pár let dostal menší obnos," uvádí příklad ekonomka Markéta Šichtařová.

Banky, které vkladatelům dříve platily úrok, se totiž dnes zbavují peněz. V současné ekonomické situaci je pro ně výhodnější, aby klienti neskrblili peníze na účtu. A další peníze přijímají jen za podmínky, že jsou klienti za toto "privilegium" ochotni zaplatit.

Jednou z mála možností, jak zachovat hodnotu peněz by pak prý bylo buď je nechat doma ve slamníku nebo investovat do něčeho hmatatelného. "Třeba do nemovistostí, zlata, různých uměleckých sbírek, cokoli jiného solidního, na co se dá sáhnout," jmenuje Šichtařová.

Podle analytiků jsme k zavedení záporné úrokové sazby u nás blízko. Bylo by to porvé v historii. O záporných úrokových sazbách se na půdě České národní banky už opravdu mluvilo.

Zní to sice jako nesmysl, ale není. Záporné úroky už v některých zemích jsou, ale banky je zatím nenechaly dopadnout na klienty. V některých švýcarských bankách se k tomu ale schyluje. "Většina těch bank začala posledního půl roku své klienty informovat, že bude buď zavádět sankční poplatek nebo zápornou úrokovou sazbu," řekl ekonom Petr Sklenář.

Témata:  banky peníze

Související

Aktuálně se děje

25. května 2026 8:28

Viktor Preiss se od televize dočká dárku k osmdesátinám

Česko si v květnu připomnělo výročí narození dvou hvězdných hereček, které jsou tu stále s námi - konkrétně Jiřiny Bohdalové a Ivy Janžurové. Česká televize už se ale připravuje na kulaté jubileum jejich neméně úspěšného mužského kolegy.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Nákup hotové firmy místo zakládání nové: Kdy se to vyplatí a na co si dát pozor?

Zakládání nové společnosti zabere čas, energii a v určitých oborech i měsíce čekání na různá povolení. Existuje ale alternativa, o které mnoho podnikatelů neví – koupě již existující společnosti. Tento přístup má svá jasná pravidla a výhody, ale také rizika, kvůli kterým není vhodný úplně pro každého. V tomto článku se na celý proces nákupu hotové firmy podíváme prakticky a objektivně.