Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenské firmy nemají zaměstnance. Práci nabízí cizincům

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Bratislava - Slovenským firmám mnohdy chybí kvalifikovaná pracovní síla. Společnosti proto ve velkém zaměstnávají stále více cizinců.

V angažování pracovníků ze zahraničí hodlají pokračovat i do budoucna. Vyplývá to z údajů slovenských úřadů a průzkumu.

Letos v říjnu pracovalo na pětimilionovém Slovensku více než 34.200 cizinců. Ve srovnání s loňskem to znamená nárůst o dvě pětiny a zároveň jde o nejvyšší počet cizinců za poslední roky. Z cizinců pracují na Slovensku hlavně Rumuni a občané Srbska, jejichž zaměstnávaní v zemi je na rozdíl od občanů členských států Evropské unie administrativně komplikovanější.

Podle nejnovějšího průzkumu personální a poradenské společnosti McROY situace na slovenském pracovním trhu nutí až polovinu oslovených firem, aby se ohlížely po pracovnících v zahraničí. Nábor cizinců odmítla jen čtvrtina společností.

Firmy si podle sondáže stěžovaly hlavně na nedostatek kvalifikovaných pracovníků, kteří chybí zejména ve strojírenství a automobilovém průmyslu, jež je hlavním tahounem slovenské ekonomiky.

Témata:  Slovensko zaměstnání firmy

Související

Aktuálně se děje

11:24

Agáta Hanychová si rýpla do Prachaře. Tohle jí napadlo cestou na Bali

Nastal čas letních dovolených, na které vyrážejí i slavné osobnosti, ačkoliv ty mohou jezdit do ciziny prakticky kdykoliv. Česko opustili také Agáta Hanychová a její současný manžel Mirek Dopita. Trojnásobná maminka si přitom neodpustila rýpnutí do bývalého manžela Jakuba Prachaře. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.