Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi mají meziročně vyšší spotřebu benzinu i nafty

Benzinky, ilustrační fotografie
Benzinky, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Češi spotřebovali za tři čtvrtletí letošního roku meziročně více pohonných hmot. U nafty vzrostla spotřeba o zhruba čtyři procenta, benzinu o 1,7 procenta.

ČTK to dnes sdělil Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu (ČAPPO). Uvedl, že důvodem jsou růst české ekonomiky, nižší ceny pohonných hmot u čerpacích stanic a příznivé klimatické podmínky od ledna do března.

"Nižší cena motivuje zákazníky i k vyšším nákupům prémiových paliv s vyšší přidanou hodnotou," uvedl Loula. Podle ČAPPO se v Česku od ledna do konce září spotřebovalo 3,52 milionu tun nafty (4,18 miliardy litrů) a 1,2 milionu tun benzinu (1,6 miliardy litrů).

Pohonné hmoty v Česku začaly minulý týden po třech týdnech zlevňování zdražovat. Důvodem je dohoda o snížení těžby ropy, kterou uzavřeli členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Podle společnosti CCS, která ceny benzinu a nafty sleduje, se litr nafty v ČR v průměru prodává za 28,93 Kč. Benzin je sedm haléřů pod 30 korunami.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.