Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podnikatelská důvěra v Německu se lepší. Je nejvyšší od února 2014

Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Berlín - Podnikatelská důvěra v Německu se v prosinci zlepšila a je nejvýše od února 2014. Německá centrální banka dnes uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí očekává výrazné zrychlení hospodářského růstu.

Index důvěry, který je založen na průzkumu mezi zhruba 7000 německých firem, vystoupil na 111 bodů z listopadových 110,4 bodu.

Podle ekonoma institutu Ifo Klause Wohlrabeho nemají na podnikatelskou náladu v Německu žádný dopad ani problémy italského bankovního sektoru, ani zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA.

"Německá ekonomika zažívá silný konec roku," uvedl šéf Ifo Clemens Fuest. Ve třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) Německa vzrostl proti předchozím třem měsícům o 0,2 procenta. Tempo růstu tak zpomalilo na polovinu z 0,4 procenta ve druhém kvartálu.

Německá vláda v říjnu zvýšila odhad letošního růstu ekonomiky na 1,8 procenta z dříve předpokládaných 1,7 procenta. Ekonom Carsten Brzeski ze společnosti ING dnes ale předpověděl, že příští rok tempo růstu ekonomiky zpomalí. "Za největší rizika pro příští rok považujeme zatím neznámý vliv Trumpa na obchod a hospodářskou politiku, pokračující nejistotu ohledně brexitu a obnovené politické napětí v Evropě," dodal.

Témata:  Německo ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy