Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trumpův protimigrační výnos může ohrozit řadu firem

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Washington - Opatření amerického prezidenta Donalda Trumpa uzavírající hranice pro občany několika muslimských zemí či pro lidi, kteří se v nich jen narodili, vyvolala velký odpor nejen v zahraničí, ale i na domácí půdě.

A to zejména u firem, které mnohdy zahraniční pracovníky zaměstnávají. V reakci na dotaz agentury AFP si dnes mnohé společnosti na Trumpův páteční výnos stěžovaly a tvrdily, že je ohroženo jejich fungování a náborový systém namířený do celého světa.

Největší odpor se zvedl v pověstném Silicon Valley, kde sídlí počítačoví, elektroničtí a internetoví giganti jako Apple, Microsoft, Google, Facebook, Airbnb nebo Netflix, kteří zaměstnávají tisíce zahraničních inženýrů. Podle těchto firem je Trumpův krok v rozporu s americkými hodnotami.

Kritika se ozvala také z finančního centra Wall Street, kde obavy z možných dopadů na svoje zaměstnance projevili šéfové velkých bank Goldman Sachs a JPMorgan Chase. Šéf Goldman Sachs Lloyd Blankfein upozornil, že Trumpovu politiku již zpochybňuje americká justice, která část prezidentova výnosu už zablokovala.

Společnost General Electric upozorňuje, že zaměstnává mnohé lidi ze zemí, které Trump zahrnul do svého zákazu. Také má v dotyčných zemích své obchodní zájmy, které jsou nyní ohroženy. Podobně reaguje firma Halliburton, která má velké investice v Iráku.

Témata:  Donald Trump firmy uprchlíci USA

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 21:24

Sean „Diddy“ Combs byl uznán vinným ze dvou trestných činů. Většiny obvinění ho soud zprostil

Sean „Diddy“ Combs byl ve středu uznán vinným ze dvou federálních trestných činů přepravy za účelem prostituce, zatímco byl zproštěn nejvážnějších obvinění ze spiknutí za účelem vydírání (RICO) a obchodování s lidmi. Rozhodnutí poroty, které přišlo po týdnech výpovědí a důkazů, znamená částečné vítězství pro hudebního magnáta – avšak s přetrvávajícími právními hrozbami a trvalými dopady na jeho reputaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.