Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V lednu přibylo bankrotů firem i podnikatelů, ukázala nová studie

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Podle dnes zveřejněné studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau bylo letos v lednu vyhlášeno 84 bankrotů obchodních společností, což bylo o 27 více než v prosinci. Současně bylo vyhlášeno 594 bankrotů fyzických osob podnikatelů, o 62 více než v předchozím měsíci a zároveň nejvíce od loňského června.

Nejvíc bankrotů obchodních společností bylo vyhlášeno v Praze (40) a v Jihomoravském kraji (devět). Žádný bankrot nebyl vyhlášen v Karlovarském, Olomouckém a Zlínském kraji. Bankroty fyzických osob podnikatelů byly nejčastěji vyhlašovány v Moravskoslezském kraji (81).

V lednu bylo podáno 120 návrhů na bankrot obchodních společností (o 13 méně než v prosinci), což je nejnižší počet za posledních devět let. Bylo podáno také 626 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů, o 52 méně než v prosinci.

"Počet návrhů na bankrot se v lednu proti prosinci každoročně snižuje a letošní rok není výjimkou. Předlužení podnikatelé a společnosti se častěji snaží udělat pomyslnou tečku za svým podnikáním na konci kalendářního roku než na začátku toho nového," uvedla analytička CRIF - Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Z hlediska hlavních odvětví bylo v lednu nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v obchodě (20 bankrotů). Nejméně jich bylo v zemědělství a dobývání (dva).

Témata:  bankrot firmy podnikatelé

Související

Aktuálně se děje

2. července 2025 13:51

Je to tady. Pavel Novotný nastoupil do vězení

Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve středu odpoledne nastoupil do vězení, kde má strávit tři měsíce za porušení podmínky. Trest si Novotný vyslechl v květnu, před pár týdny skončil ve starostenské funkci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.