"Počet návrhů na osobní bankrot se snížil po dvou měsících rychlého růstu. Snížení však bylo tak výrazné, že duben patřil z tohoto pohledu k nejslabším měsícům za poslední roky. Další vývoj počtu návrhů na osobní bankrot a na ně navázaný počet osobních bankrotů lze nyní těžko odhadovat," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Objem bankovních úvěrů obyvatel se navzdory růstu úrokových sazeb zvyšuje a dá se podle analytičky očekávat, že souběžně s tím se zvyšují nebankovní půjčky. Vysoká inflace zvýší podle ní náklady domácností a může ovlivnit i jejich schopnost splácet závazky. Na druhou stranu se v prvních třech měsících letošního roku se i nadále snižoval podíl nevýkonných úvěrů. "To znamená, že lidé jsou stále schopni splácet lépe než v předchozím roce," dodala Kameníčková.

Nejvíce osobních bankrotů bylo v dubnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (201), v Ústeckém kraji (154) a v Jihomoravském kraji (131). Nejméně na Vysočině (30) a shodně v Pardubickém a Karlovarském kraji (po 52).

Během posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 14.970 osobních bankrotů, to je o sedm procent méně než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 15.040 návrhů na osobní bankrot, o osm procent méně než o rok dříve.

Počet osobních bankrotů se proti předešlému období nejrychleji snížil na Vysočině, a to o 19 procent. Následoval Jihomoravský kraj s poklesem o 16 procent. Naopak v Karlovarském kraji jako v jediném z celé republiky počet osobních bankrotů vzrostl, a to o 14 procent. V Ústeckém kraji zůstal jejich počet stejný.