Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prodej aut v Číně výrazně zrychlil růst

Peking
Peking
Foto: Pixabay

Peking - Prodej nových automobilů v Číně v únoru meziročně rostl nejrychlejším tempem od loňského srpna, když stoupl o 22,4 procenta na 1,9 milionu vozů. Za celý rok 2016 se prodej aut v asijské zemi zvýšil o téměř 14 procent na 28 milionů vozů.

V lednu se odbyt zvýšil o 0,2 procenta a v prosinci rostl o 9,5 procenta. Za letošní první dva měsíce vykázal sektor meziroční zvýšení prodeje o 8,8 procenta.

Čínský svaz výrobců automobilů (CAAM) v lednu předpověděl, že letos by měl prodej stoupnout pouze o pět procent na 29,4 milionu vozů v důsledku omezení daňových stimulů pro vozy s motory o menším objemu.

Předloni se poptávka po autech v Číně ocitla pod zvýšeným tlakem v důsledku zpomalování růstu čínské ekonomiky. Peking proto začátkem října 2015 snížil daň z obratu u automobilů s objemem motoru do 1,6 litru. Daň tehdy klesla na pět procent z předchozích deseti. Letos ale sazba daně vzrostla na 7,5 procenta, příští rok by se měla vrátit na deset procent.

Témata:  prodej aut Čína ekonomika

Související

Aktuálně se děje

16. února 2026 13:15

Zimní počasí pokračuje. Platí nové varování meteorologů

Sníh na řadě míst zasypal Česko již v uplynulých hodinách, ale ještě to není konečná. Vyplývá to z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Místy může napadnout dalších až 10 centimetrů sněhu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

Proč je benzin stále dražší, když ropa zlevňuje? Expert vysvětluje

V červenci 2008 stála ropy Brent na světových trzích i přes 140 dolarů za barel. V průměru v tom měsíci se prodávala za zhruba 135 dolarů za barel. Benzín se přitom ve stejném měsíci prodával v Česku průměrně za 32,40 Kč/l. V lednu 2026 se ropa za prodávala průměrně za zhruba 65 dolarů za barel. Benzín však vyšel v ČR průměrně na 33 Kč/l. Cena ropy je tedy ani ne poloviční, avšak benzín přesto o zhruba 60 haléřů na litr dražší. Jak to?