Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zaměstnanci Škody se bouří, nedorazili na noční směnu

Škoda Auto, a.s.
Škoda Auto, a.s.
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Mladá Boleslav - Odboráři Škody Auto zablokovali noční směnu z pátku na sobotu, protože skončila platnost dohody o flexikontech, tedy směn navíc. Vyzvali i k dalším protestům. Automobilce tak hrozí, že nedokáže vyrobit tisíce vozů.

Odbory zaměstnance vyzvaly k pasivnímu odporu. Odboráři oznámili, že nebudou jednat o mimořádných směnách nebo nebudou zkracovány termíny projednání. Podle předsedy podnikové rady Jaroslava Povšíka je vyjednávání se Škodou v kritické fázi.

Během dubna tak automobilka nezvládne vyrobit až několik tisíc aut. Blokády flexikontových směn zasáhly závod v Mladé Boleslavi, kde se vyrábí Fabia, Octavia a Rapid a také závod Vrchlabí, kde se montují automatické převodovky. Výrobního závodu v Kvasinách se blokáda směn netýká.

"Prosíme o pochopení, ale kolektivní vyjednávání před jeho ukončením nekomentujeme," sdělil deníku Mladá Fronta Dnes mluvčí Škoda Auto Zdeněk Štěpánek.

Odboráři se snaží také zlepšit podmínky zaměstnanců na pracovišti. Vyjednávají například o zavedení či prodloužení některých přestávek. Zásadní rozpor mezi odbory a automobilkou panuje například ohledně požadavku na kompenzaci karenční doby prvních tří dnů nemoci.

Témata:  Škoda odbory zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 10:40

Výplata důchodů v roce 2025: Začaly změny ve výplatních termínech. Vyvrcholí v létě

Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.