Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Akcie padají na minimum, sráží je nejistota před francouzskými a britskými volbami

Ekonomický propad, ilustrační fotografie
Ekonomický propad, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Londýn/Paříž - Akcie dnes výrazně oslabily a dostaly se na nejnižší úrovně za poslední tři týdny. Investory znejistil plán britské premiérky Theresy Mayové na uspořádání parlamentních voleb a blížící se prezidentské volby ve Francii.

Mayová dnes oznámila, že chce 8. června uspořádat předčasné volby. Podle premiérky jsou nutné, protože parlament není jednotný, pokud jde o chystaný odchod Británie z EU. Libra po tomto oznámení posílila, což mělo negativní dopad na akcie velkých britských podniků, které většinou těží spíše ze slabší domácí měny.

Francouzský akciový index CAC 40 dnes oslabil o 1,59 procenta na 4990,25 bodu. Zaznamenal tak nejvýraznější ztrátu za téměř sedm měsíců. "Průzkumy preferencí (ve francouzských prezidentských volbách) jsou velmi vyrovnané," upozornil analytik Jasper Lawler ze společnosti London Capital Group.

Podle ankety agentury Ifop-Fiducial by měl v prvním kole vyhrát bývalý člen socialistické vlády Emmanuel Macron s 23 procenty hlasů. Těsně za ním by měla se zhruba 22 procenty hlasů skončit nacionalistka Marine Le Penová.

Panevropský akciový index STOXX 600 odepsal 1,11 procenta na 376,35 bodu. Má tak za sebou nejhorší den za posledních deset týdnů. Britský index FTSE 100 ztratil dokonce 2,46 procenta a uzavřel na 7147,50 bodu. Zaznamenal tak nejprudší propad od doby po loňském referendu o vystoupení Británie z Evropské unie.

"Za růstem kurzu libry zřejmě stojí očekávání, že s výraznější většinou v parlamentu již Mayová nebude rukojmím zastánců tvrdého brexitu," uvedl analytik Toby Nangle ze společnosti Columbia Threadneedle.

Témata:  akcie ekonomika volby ve Velké Británii volby ve Francii 1

Související

Aktuálně se děje

9:36

Rozhodnutí je pravomocné. Mirai se po roce dočkal spravedlnosti

Bude to v červenci přesně rok, co Mirai Navrátil skončil se zlomenou čelistí. Až nyní je celý případ možné považovat za definitivně uzavřený. Podle dostupných informací došlo mezi oběma aktéry k mimosoudnímu vyrovnání. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.