Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozdíl výnosů českých a německých dluhopisů je nejvyšší od 2012, napomohlo také ukončení intervencí

Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Rozdíl mezi výnosem českého a německého desetiletého státního dluhopisu je největší od roku 2012. Dnes na to upozornil ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Důvodem je podle něj především ukončení kurzového závazku České národní banky a rostoucí šance na brzké zvýšení úrokových sazeb ČNB.

Zatímco český desetiletý dluhopis nyní podle Dřímala vynáší zhruba 0,90 procenta, výnos německého dluhopisu klesl na 0,17 procenta. "Ještě v letošním lednu byl přitom výnos desetiletých dluhopisů prakticky shodný, na pár dnů byl výnos toho českého dokonce nižší," upozornil Dřímal.

Doplnil, že rozdíl mezi výnosy dluhopisů se v Evropě považuje za jedno z měřítek důvěryhodnosti státu a jeho závazků. "Ideálním stavem je co nejmenší rozdíl oproti výnosům německých dluhopisů, které jsou brané jako nejkvalitnější," dodal.

Výnosy německých dluhopisů v posledních týdnech prudce poklesly podle Dřímala kvůli nervozitě spojené s volbami ve Francii, s geopolitickým napětím v Sýrii a na Korejském poloostrově a kvůli zklamání trhů z domácí politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Témata:  dluhopisy ekonomika EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy