reklama

"Pokud se předběžný odhad růstu HDP ve druhém čtvrtletí potvrdí, jde o nečekaně pozitivní výsledek, který vyráží dech," míní analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Česko, pokud se dnešní odhad potvrdí, a tuzemská ekonomika na něj naváže ve druhé polovině roku, bude podle něj patřit k nejrychleji rostoucím ekonomikám EU, společně s Lucemburskem, Maltou a Rumunskem.

Pro Českou národní banku jde taktéž o silnější než očekávaný růst české ekonomiky, připomněl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Znamená to, že růstový potenciál tuzemské ekonomiky je zřejmě silnější, než se soudilo. Data o HDP ale zároveň indikují, že se česká ekonomika proti předpokladům zřejmě přehřívá o něco výrazněji.

"Pro druhé pololetí má ekonomika našlápnuto udržet si dynamiku z druhého kvartálu, a tak i celoroční růst zřejmě překročí čtyři procenta," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Letošní tempo růstu HDP tak bude podle něj zřejmě druhé nejvyšší od roku 2007. Nebýt nedostatku pracovní síly, která se ukazuje být největší brzdou růstu, rostla by ekonomika ještě rychleji.

"I kdyby totiž došlo k výraznému zpomalení ve druhé polovině roku, růst se bude pohybovat v blízkosti čtyř procent. A to by byl nepochybně nejlepší výsledek za poslední dva roky. Koruně se nová čísla z ekonomiky zalíbila a pomohla jí vrátit se pod hranici 26,10 Kč za euro," řekl analytik ČSOB Petr Dufek.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama