Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pekárny EUB musí zaplatit Agrofertu 100 milionů korun

Anfrej Babiš /ANO/
Anfrej Babiš /ANO/
Foto: Reprofoto ČT

Praha - Agrofert Holding ministra financí Andreje Babiše (ANO) má dostat zpět 100 milionů korun od pekáren European United Bakeries, rozhodl dnes Městský soud v Praze. Agrofert tvrdil, že nedostal zpět stomilionovou zálohu, kterou zaplatil před plánovanou fúzí Penamu, který do skupiny patří, s United Bakeries. Soud mu dnes dal za pravdu, protože se podle soudkyně Kateřiny Doležalové neprokázalo, že za zrušení fúze mohl. Zatím není jasné, zda se některá ze stran sporu proti rozhodnutí neodvolá.

Soudkyně rozhodla, že novináři nemohou být na jednání. Odůvodnění pro veřejnost následně zjednodušila, aby nebylo prozraneno obchodní tajemství.

United Bakeries chtěli v roce 2010 prodat jeho majitelé bratři Paříkové. Zájem měl zejména Babiš. Podle žaloby, kterou má ČTK k dispozici, zaplatil Agrofert zálohu za část akcií 100 milionů korun. Fúze pokračovala do července 2012, kdy slovenský antimonopolní úřad transakci odmítl schválit, přestože český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tak o tři měsíce dříve učinil. Nakonec obchod nebyl uzavřen.

ÚOHS loni v prosinci nepravomocně souhlasil s tím, že United Bakeries může koupit lucemburská firma Moulins de Kleinbettingen. Společnost vlastní 13 výroben po celé ČR, jejím největším konkurentem je právě Penam. Spolumajitel United Bakeries Marek Pařík už loni v lednu avizoval, že svůj většinový podíl ve firmě prodá svému lucemburskému partnerovi. Pařík si část akcií ponechá a bude ve firmě působit jako poradce.

United Bakeries je přední pekárenská skupina ve střední Evropě. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Mateřskou společností skupiny United Bakeries je společnost European United Bakeries S.A. se sídlem v Lucembursku.

Témata:  Agrofert Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

31. března 2026 21:43

Pátý podezřelý v pardubickém případu míří do vazby, rozhodl soud

Soud poslal do vazby i pátého podezřelého, jehož zadržela policie v souvislosti s případem požáru haly v Pardubicích. Čin je vyšetřován kvůli podezření ze spáchání teroristického útoku.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpova rozsáhlá manipulace. Prezident má vliv na ceny komodit či akcie

Americké administrativě prezidenta Donalda Trumpa sice možná íránská operace nevychází podle představ, zato se jí však zatím ukázkově daří zabránit tomu, aby z toho plynoucí skepse zachvátila světové trhy. Cena ropy Brent tak za celou dobu od zahájení úderu na Írán vykazuje průměrnou cenu kolem 97 dolarů za barel. Osciluje kolem psychologické úrovně 100 dolarů, avšak jen zřídkakdy míří výrazněji nad ní – a pokud ano, Trump či někdo jiný z jeho administrativy jí zase verbálně srazí níže.