Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hypotéka na bydlení možná půjde splatit zdarma. Dnes o tom budou jednat poslanci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Výhodnější podmínky při splácení hypoték by měl dlužníkům zajistit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Poslanci o něm dnes jednají ve třetím čtení. Pokud projde, výrazně se sníží poplatky za její předčasné splacení.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru potěší všechny, kteří si plánují půjčit peníze na bydlení. Bude totiž výrazně regulovat hypoteční trh. Největší výhodou bude možnost předčasného splacení hypotéky bez výrazných poplatků.

Člověk bude moct úvěr zcela předčasně splatit za předpokladu, že doba trvání smlouvy o úvěru na bydlení je delší než 24 měsíců. Banka bude oprávněna účtovat si jen náklady, které jí předčasným splacením vzniknou.

Ty nesmí přesáhnout jedno procento z předčasně splacené výše spotřebitelského úvěru, maximálně to však může být 50 tisíc korun. Poslanci chtějí prosadit, aby mohli lidé každý rok splatit až 25 % zbývající hypotéky.

Zcela zdarma by mohlo být splacení v případě smrti dlužníka, dlouhodobé nemoci nebo invalidity. Uvažuje se také o tom, že bezplatně splatit celou hypotéku by bylo možné v případě prodeje nemovitosti při rozvodu. Pokud poslanci zákon schválí, platit by mohl už od letošního listopadu. Banky ale varují, že v takovém případě budou nuceny hypotéky zdražit.

Témata:  hypotéky banky Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky byty

Související

Aktuálně se děje

2. května 2026 5:15

První závan léta v roce 2026. Bude až 27 stupňů, ukazuje předpověď

Jsou před námi v Česku první dva letní dny letošního roku, kdy odpolední teploty překročí 25 stupňů. Potvrzuje to víkendová předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Unipetrol

Komentář

Bude to mít vliv na Česko? Polsko se chystá mimořádně zdanit Orlen

Tuskova polská vláda chce daň z mimořádných zisků Orlenu a dalších energetických společností zavést co nejdříve. Daň má vynést přes 4 miliardy zlotých (přes 23 miliard korun). Varšava si od ní slibuje, že pokryje náklady spjaté se snížením spotřební daně a DPH na pohonné hmoty, které činí zhruba 1,6 miliardy zlotých měsíčně.