Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš nechce vyplácet odměny ve vedení ČEZ

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Jakožto hlavní akcionář, navrhuje stát nevyplatit odměny členům představenstva a dozorčí rady společnosti ČEZ. Návrh přineslo ministerstvo financí.

Představenstvo ČEZ vzalo protinávrh na vědomí, předtím si sami navrhli výplatu 23 milionů korun.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se v pondělí v České televizi vyjádřil proti výplatě tantiém dozorčí radě ČEZ. "Nevidím důvod nějakým způsobem členy dozorčí rady odměňovat, nenapadá mě, proč bych je měl odměňovat navíc," uvedl.

"Protinávrh ministerstva financí k rozdělení zisku jsme obdrželi, oproti návrhu představenstva neobsahuje výplatu tantiém pro představenstvo a dozorčí radu, stejně jako tomu bylo loni," potvrdil ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Tantiémy loni nebyly vyplaceny poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. Například v letech 2013 a 2014 bylo každoročně mezi představenstvo a dozorčí radu rozděleno 25,5 milionu korun.

Podle České televize dozorčí radu ČEZ opustí bývalý Babišův náměstek na ministerstvu Lukáš Wagenknecht, dále Petr Blažek, Jan Sixta a Jiří Tyc. Místo nich chce stát do rady vyslat experty na energetiku Šárku Vinklerovou a Vladimíra Kohouta, jaderného fyzika Františka Vágnera a nynějšího náměstka resortu financí Ondřeje Landu.

Valná hromada ČEZ se letos uskuteční 3. června. Představenstvo ČEZ již dříve oznámilo, že navrhuje podobně jako v předcházejících třech letech dividendu z loňského zisku 40 korun za akcii před zdaněním. Pokud valná hromada návrh schválí, bude mezi akcionáře podobně jako loni rozděleno celkem 21,5 miliardy Kč a stát jako majoritní akcionář získá 15 miliard korun.

ČEZ je největší česká energetická firma. Čistý zisk skupiny loni meziročně klesl o osm procent na 20,5 miliardy korun. Tržby vzrostly o čtyři procenta na 210,2 miliardy Kč.

Témata:  ČEZ Ministerstvo financí České republiky

Aktuálně se děje

7. srpna 2026 18:59

Agáta Hanychová se poprvé vyjádřila k napadení Jaromíra Soukupa

Podnikatel Jaromír Soukup se stal terčem brutálního napadení, když ho v úterý maskovaní útočníci napadli baseballovou pálkou. Bývalý ředitel televize Barrandov utrpěl vážná zranění, kvůli kterým musel vyhledat lékařskou péči a byl hospitalizován v pražské Thomayerově nemocnici. Okolnosti incidentu a totožnost pachatelů vyšetřují příslušné orgány.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

IKEA

IKEA chystá bláznivé soutěže: V obchodě se poběží maraton, Češi si budou moci odnést zboží zdarma

Navštívit obchodní dům s nábytkem IKEA nemusí představovat pouze zdlouhavé nakupování, ale i neobvyklý sportovní zážitek. V britské pobočce se totiž uskuteční vůbec první oficiální maraton vedený výhradně v prodejních prostorách. S myšlenkou uspořádat takový závod přišel Jay McCardle, který se organizování běžeckých akcí na netradičních místech věnuje dlouhodobě.