Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecká krize nemá konce. Jaká je budoucnost státu?

Řecko
Řecko
Foto: Pixabay

Atény – Řecká ekonomická krize nekončí navzdory pokračujícím jednáním a snahám eurozóny o jeho záchranu. Americká analytická společnost zkoumá, jaký výhled do budoucnosti celá situace má.

Nekonečná jednání

Jak analýza připomíná, zatím poslední jednání o řecké krizi proběhlo 25. května během setkání ministrů financí zemí eurozóny. „Řecko a jeho věřitelé dosáhli shody, která dočasně odloží státní bankrot Řecka a poskytne Aténám peníze, které potřebuje k fungování během následujících několika měsíců."

„Co je ale důležitější, věřitelé Aténám přislíbili oddlužení, což je vítězstvím pro vládnoucí stranu Syriza. Ale některé části dohody jsou velmi vágní a mnoho z jejích kriticky důležitých částí nebude v dohledné době implementováno," varuje analýza.

Bankrot zatím nebude

Řecko mezitím v rámci záchranného balíčku obdrží celkem 10,3 miliard euro, z čehož 7,5 miliard dostane v červnu. „To Aténám umožní splácet v červnu a červenci své dluhy, takže se v dohledné době vyhne bankrotu. Také to řecké vládě koupí trochu času," podotýká analýza s tím, že věřitelé Aténám přislíbili, že země do konce tohoto roku nevstoupí do státního bankrotu, ani nebude muset opustit eurozónu.

„Ale dopady dohody budou cítit i v roce 2016. Řečtí věřitelé Aténám přislíbili oddlužení a ačkoliv detaily tohoto slibu ještě nebyly stanoveny, Euroskupina souhlasila, že zhodnotí udržitelnost státního dluhu Řecka," uvádí analýza. Zároveň ale připomíná, že se Řecku tyto a další možnosti otevřou až po skončení současného záchranného programu v polovině roku 2018.

Problémy nekončí

Ale samotná existence tohoto příslibu by podle analýzy mohla pomoci řeckému premiérovi Tsiprasovi, aby uklidnil nálady na domácí scéně a ujistil své voliče, že ostrá úsporná opatření, která Atény musely zavést, se zemi skutečně vyplatí.

Pro Německo pak dohoda představuje přijatelný kompromis; a jelikož další významnější úlevy pro Řecko, které jsou mezi německými voliči velmi nepopulární, přijdou až v roce 2018, nebudou mít dopad na německé generální volby v roce 2017.

„Řecko dostalo další úlevu, ale to neznamená, že jeho problémy končí. Očekává se, že do roku 2018 Atény představí škrty ve výdajích a ekonomické reformy, které dále podpoří nestabilitu v zemi. Příslib eventuálního oddlužení nijak nezjednoduší život milionům Řeků, kteří trpí kvůli pokračujícímu strádání jejich ekonomiky," podotýká.

„Tohle není poprvé, co EU slíbila snížit řecké dluhové břemeno, a není tu žádná záruka, že spolupráce mezi nimi vydrží," varuje na závěr analýza a dodává, že změna ve vedení Řecka by tento vztah snadno mohla ohrozit, jako se tomu již stalo v roce 2011.

Témata:  Řecko eurozóna ekonomika

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy