Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Škoda Auto přišla s novou nabídkou na růst mezd, odboráři ji projednají

Škoda Auto, a.s.
Škoda Auto, a.s.
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Mladá Boleslav - Škoda Auto nabídla v rámci čtvrtečního kola kolektivního vyjednávání další růst tarifních mezd. Definitivní souhlas nebo nesouhlas s nabídkou odboráři vysloví na zasedání podnikové rady ve středu 11. dubna.

Nabídku odboráři označili za "čísla, která jsou předložitelná všem třem výborům odborových organizací Mladá Boleslav, Kvasiny a Vrchlabí." Odboráři to uvedli na svém webu. Zatím poslední známá nabídka Škody je růst mezd o deset procent. Lze tedy předpokládat, že současná nabídka je vyšší.

"Nastavené 10. kolo kolektivního vyjednávání ... umožnilo poprvé v této etapě kolektivního vyjednávání rovné a férové jednání zaměstnavatele a čísla, která jsou předložitelná všem třem výborům odborových organizací Mladá Boleslav, Kvasiny a Vrchlabí," uvedly odbory.

Kolektivní jednání v automobilce Škoda Auto přitom nedávno vstoupila do ostřejší fáze. Odbory Škody Auto totiž vypověděly dohodu o flexikontech, tedy směně navíc z pátku na sobotu v závodě v Mladé Boleslavi a pohrozily vstupem do stávkové pohotovosti a vypovězením dohody o vícesměnných systémech pracovní doby s tím, že při krachu jednání budou chtít zvýšení tarifů o 14 procent.

Dohodu o vícesměnných systémech pracovní doby uzavřela automobilka s odbory loni v prosinci, platí do konce letošního roku. Klasický systém práce ve Škodě činí 15 směn za týden, továrna v Kvasinách na Rychnovsku má do konce letošního roku fungovat v osmnáctisměnném systému, lakovna v Mladé Boleslavi v sedmnáctisměnném systému. Zaměstnanci se tak mezi sebou dělí také o pracovní soboty. V případě vícesměnných systémů se však týdenní pracovní doba zaměstnance nemění, jen se rozděluje do více dnů, lidé za ně navíc dostávají speciální příplatky.

Průměrná hrubá dělnická mzda ve Škoda Auto činila loni 40.557 korun, tedy zhruba o deset procent víc než v roce 2016.

Témata:  Škoda odbory platy

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.