Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi už nejdou po slevách? Ekonomický růst změnil naše chování

Výprodeje, slevy
Výprodeje, slevy
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Rychlý ekonomický růst ČR mění naše nákupní chování. Češi začali omezovat nákupy ve slevách. Po dlouhodobém růstu se podíl výdajů za potraviny a drogerii ve slevových akcích snížil loni na 46 procent, zatímco v roce 2015 dosahoval 46,9 procenta. Klesá také počet lidí, kteří upřednostňují nejlevnější zboží.

Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci společnosti GfK a Svazu obchodu a cestovního ruchu. "Stále větší význam má kvalita potravin, jejich čerstvost a příjemný a pohodlný nákup. Koncem roku 2017 si už 20 procent zákazníků vybíralo prodejnu potravin podle kvality výrobků - dvakrát víc než o pět let dříve," řekl Zdeněk Skála z GfK.

Nejvyšší část výdajů domácnosti utrácejí v hypermarketech, loni to bylo 32,1 procenta. V diskontech nakupuje 20,1 procenta lidí, supermarkety preferuje 16,8 procenta a malé prodejny 17,3 procenta.

Poslední dva roky mírně klesá v Česku i průměrná frekvence nákupů. Loni jejich počet činil 337, což je o dva provedené nákupy méně v porovnání s rokem 2016. Naopak stouply výdaje na jeden nákup na 241 korun oproti předloňským 228 korunám. Navíc jsou domácnosti ochotné zaplatit vyšší průměrnou cenu za jeden výrobek. Týká se to hlavně nákupů zboží pod privátní značkou řetězců. V roce 2015 jejich podíl činil 20,1 procenta, loni to bylo už 21,2 procenta.

Přesto má Česká republika stále nižší podíl prodejů zboží pod privátní značkou než okolní státy s výjimkou Polska.

Témata:  slevy obchody nákupy

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 15:03

Bouřlivé období se na něm podepsalo. Richard Müller přiznal pravdu

Richarda Müllera svého času dost limitovaly psychické potíže. Slavný slovenský zpěvák nemá problém přiznat, že se o to sám přičinil. Pravdu o bouřlivém období svého života netají ani před vlastními dětmi. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.