Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Náhrada za Írán: Asijské země hledají náhradní producenty ropy

Ropná rafinerie
Ropná rafinerie
Foto: Pixabay

Singapur - Asijské rafinerie začaly hledat nové dodavatele ropy a připravují se na situaci, v níž budou platit obnovené americké sankce vůči Íránu. Americký prezident Donald Trump totiž v úterý vypověděl účast Spojených států na dohodě o íránském jaderném programu z roku 2015 a oznámil, že Washington obnoví protiíránské sankce. Agentura Reuters uvedla, že sankce mohou postihnout i velké exportéry ropy. Saúdská Arábie tvrdí, že je připravena výpadkům v dodávkách ropy zabránit.

Írán je v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) třetím největším producentem ropy a jedním z hlavních dodavatelů suroviny do asijských rafinerií. Íránská ekonomika je na příjmech z prodeje ropy značně závislá. Po vypovězení dohody dostanou americké i zahraniční firmy podle amerického ministerstva zahraničí šestiměsíční lhůtu na ukončení kontraktů a obchodování a na stažení peněz.

Ehsan Khoman z finanční skupiny Mitsubishi UFJ řekl, že Trump dal jasně najevo, že nemá valný zájem uzavřít s Íránem jinou dohodu.

Za sankčního režimu do roku 2015 Írán dodával na trh denně jen asi milion barelů ropy, po zrušení sankcí se jeho produkce zvýšila a export vystoupil až na 2,5 milionu barelů denně. V letošním prvním čtvrtletí Írán vyvážel více než dva miliony barelů ropy denně. Odborníci nyní očekávají pokles na 300.000 až milion barelů podle toho, kolik zemí zaujme stejnou pozici jako Washington.

Khoman řekl, že Rusko, Čína, Turecko a Indie se pravděpodobně postaví proti sankcím a odběr íránské ropy zachovají na současných úrovních. Jihokorejské ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky oznámilo, že se bude snažit minimalizovat dopad rozhodnutí Washingtonu na jihokorejské společnosti a bude usilovat o výjimku z amerických sankcí na export ropy z Íránu. Khoman se ale domnívá, že Japonsko a Jižní Korea se podřídí, aby nepřišly o vliv USA v jednání se Severní Koreou.

Největším odběratelem íránské ropy je Čína, která v polovině roku 2016 nakupovala 900.000 barelů denně, letos ale odběr snížila na 600.000 barelů. Čínský zástupce citovaný agenturou Reuters řekl, že sankce čínské rafinerie poškodí, protože povedou k růstu cen ropy.

Témata:  Írán Asie ropa

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy