Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejvíce konkurenceschopnou zemí jsou USA, Česko ve třetí desítce

Export, ilustrační fotografie
Export, ilustrační fotografie
Foto: Žijeme v zahraničí.cz

Lausanne - V aktuálním žebříčku ekonomické konkurenceschopnosti se na první místo po loňském zklamání vrátily Spojené státy americké, druhou nejkonkurenceschopnější ekonomikou je Hongkong následovaný Singapurem. Česká republika klesla z 28. na 29. místo, zůstala ale nejkonkurenceschopnější mezi novými členskými zeměmi Evropské unie. Nové vydání žebříčku konkurenceschopnosti 63 ekonomik světa dnes zveřejnil švýcarský institut IMD.

"Návrat USA na první příčku, kterou měly i v letech 2014 a 2015, souvisel s jejich ekonomickou výkonností, infrastrukturou a také s pozitivními očekáváními spjatými s daňovými reformami," uvedli autoři. Konkurenceschopnost hongkongské ekonomiky byla pak naopak podmíněna spíše efektivností tamější správy a efektivitou ve firemním sektoru.

Na prvních pěti místech žebříčku se umístily stejné země jako loni, změnilo se však jejich pořadí. Loňský vítěz Hongkong se posunul na druhé místo a ve vedení jej nahradily USA, které v minulém roce obsadily až čtvrtou pozici. Třetí místo si udržel Singapur, na čtvrté místo si z pátého polepšilo Nizozemsko a na páté z loňského druhého místa kleslo Švýcarsko.

Ze zemí EU se v první desítce vedle Nizozemska umístily i Dánsko a Švédsko, které obsadily šestou, respektive devátou pozici. Z první desítky tak vypadly Irsko a Lucembursko. Naopak jako nejméně konkurenceschopné tři členské země EU byly vyhodnoceny Chorvatsko (61), Řecko (57) a Slovensko (55).

Konkurenty ČR v příštích letech budou zřejmě spíše pobaltské ekonomiky, zejména Estonsko (31) a Litva (32)) a také Polsko, které si polepšilo z 38. na 34. pozici.

Česká ekonomika je podle IMD ve srovnání s ostatními východoevropskými zeměmi již tradičně atraktivní díky kvalifikované pracovní síle a relativně spolehlivé infrastruktuře. Mírné zhoršení Česka souvisí i s krátkodobými faktory, například s aktuálním růstem české ekonomiky, který do určité míry naráží na kapacitu ekonomiky, a s tím souvisejícími trendy na trhu práce, tedy dostupností pracovní síly a tlakem na růst mezd. Horší hodnocení vystavili dotazování manažeři ČR v oblasti flexibility a adaptability.

Žebříček konkurenceschopnosti IMD sestavuje od roku 1989 a vychází z analýzy 258 kritérií, která kromě statistických dat zahrnují i výsledky průzkumu mezi více než 5400 manažery v 63 zemích. Partnerem IMD za Česko je Národohospodářský ústav AV ČR, který je součástí CERGE-EI.

Témata:  konkurenceschopnost ekonomika USA firmy

Související

Aktuálně se děje

10:27

Laďa Kerndl oslavil kulaté jubileum. Trápení už bylo dost, podotkla slavná dcera

Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

Rozjíždíte podnikání a čeká vás první faktura? Nepřidávejte si víc práce, než je nutné. Místo ručního vyplňování tabulek sáhněte rovnou po online fakturačním nástroji. Spoustu věcí vyřeší za vás – automaticky vyplní údaje na fakturách a postará se o jejich legislativní správnost. S online fakturací můžete začít hned a bez placení.