Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Den daňové svobody je na Slovensku o dva dny dříve

Vlajka Slovenska
Vlajka Slovenska
Foto: Pixabay

Bratislava - Právě dnes mají na Slovensku takzvaný den daňové svobody. Je o dva dny dříve než loni a vrátil se na úroveň roku 2014. Slováci tedy letos pracovali na stát 106 pracovních dnů.

Za den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého veškerá mzda již zůstává občanovi. "Tento rok vládě pomohly svátky a přestupný rok. Opticky to zlepšilo den daňové svobody, míra přerozdělování se ale zvýšila," uvedl ředitel nadace Matúš Pošvanc, podle kterého Nadace F.A. Hayeka při výpočtu zohledňuje pracovní dny.

Slovenská nadace při výpočtu zohledňuje podíl celkových výdajů veřejné správy na výkonu ekonomiky. Tento ukazatel podle odhadu dosáhne 42,12 procenta oproti loňským 41,8 procenta hrubého domácího produktu. To znamená, že stát z každého vyprodukovaného eura v zemi přerozdělí více než 42 eurocentů. Nadace tento posun zdůvodnila kromě jiného tím, že očekávaný růst slovenské ekonomiky bude letos nižší než zvyšování státních výdajů a že existují rizika v plnění rozpočtových cílů vlády.

Mezinárodní srovnání komplikuje rozdílná metodika, kterou používají jednotlivé země. V Česku podle výpočtů Liberálního institutu den daňové svobody připadl rovněž na dnešek a na Slovensku byl podle institutu již 30. května.

Témata:  Slovensko Den daňové svobody ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 17:43

Aneta Krejčíková odhalila, že se rozešla s otcem dětí. Není to novinka

Tajemství z osobního života Anety Krejčíkové prasklo. Oblíbená herečka prozradila, k čemu v její čtyřčlenné rodině došlo už před více než rokem. A možná by se měla připravit na příliv nových nápadníků. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.