Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

100. výročí československé koruny: ČNB vydá minci za 100 milionů

ČNB
ČNB
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Praha - Česká národní banka (ČNB) vydá k 100. výročí československé koruny zlatou minci v hodnotě 100 milionů korun. Půjde o největší a nejdražší minci, kterou kdy centrální banka vydala. Zároveň by měla být jedním z hlavních taháků na oslavy, které výročí vzniku československé koruny centrální banka příští rok chystá.

Minci chce banka vydat 31. ledna 2019. Její hmotnost bude 130 kilogramů, silná bude 45 milimetrů. V průměru bude mít zhruba 80 centimetrů, bude vyrobena ze zlata o ryzosti 999,9.

"Mince bude největší v Evropě a druhá největší na světě," uvedla mluvčí ČNB Markéta Fischerová. Největší zlatou mincí na světě podle dostupných informací vyrobila australská mincovna v Perthu v roce 2014, a to z jedné tuny zlata. 

"U příležitosti výročí 100 let československé koruny v roce 2019 rozhodla bankovní rada České národní banky o vydání jednoho kusu vysokohmotnostní zlaté mince nominální hodnoty 100 milionů Kč, která bude pouze výstavním exponátem. Vyhláška obsahuje popis této mince," uvádí materiál k vyhlášce.

Minci vyrobí jablonecká Česká mincovna, přičemž část výroby bude zajištěna v zahraničí. Autorem mince je akademický sochař Vladimír Oppl. 

Témata:  ČNB peníze CZK (česká koruna)

Související

Aktuálně se děje

21. března 2026 21:54

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Vláda by mohla využít zásoby ze státních rezerv

Vládní koalice opakovaně jedná o cenách pohonných hmot v Česku, které reagují na události na Blízkém východě. Podle Radima Fialy (SPD) by se mohlo zvážit i použití paliv ze státních rezerv. Opoziční poslanec Zdeněk Hřib (Piráti) v té souvislosti navrhl snížení daně na základní potraviny.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Americký dolar

Těžké ráno pro Evropu. Nafta i plyn zdražují, některé měny slábnou

Prvotní reakce evropských burz na víkendový úder USA a Izraele na Írán spočívá zejména v oslabování evropských měn vůči dolaru, ale překvapivě i izraelskému šekelu, dále pak v dramatickém vzestupu velkoobchodních cen zemního plynu či nafty a v neposlední řadě ve výrazném růstu akcií četných energetických společností a zbrojovek, mezi nimiž však chybí dvě největší české burzovně obchodované společnosti, ČEZ a Czechoslovak Group, které obchodování naopak zahájily poklesem.