Londýn - Na brexit a jeho ekonomické následky už musí reagovat Britská centrální banka. Zmírní pravidla pro komerční banky, aby zajistila, že po referendu budou nadále poskytovat úvěry.
Centrální banka oznámila, že sníží požadavek na objem kapitálu, který banky musejí držet jako rezervu. Jde o takzvaný proticyklický kapitálový polštář, který by měl minimálně do příštího června zůstat na nule. Bankám by to mělo uvolnit až 150 miliard liber (4,8 bilionu Kč) na úvěry domácnostem a podnikům.
"Znamená to, že tři čtvrtiny britských bank... budou mít okamžitě větší flexibilitu pro poskytování úvěrů britským domácnostem a firmám," řekl novinářům guvernér banky Mark Carney. Banka tak v podstatě zvrátila dřívější letošní rozhodnutí, kdy díky příznivým vyhlídkám růstu britské ekonomiky začala podmínky pro banky naopak zpřísňovat.
Banka také oznámila, že některá rizika, která předjímala před samotným hlasováním, již začala "krystalizovat". Banka po referendu očekává období nejistoty, a učiní tedy i další opatření, která podpoří hospodářský růst a zaměstnanost.
"Británie vstoupila do období nejistoty a významných ekonomických změn. Snahy Bank of England nebudou schopny plně a okamžitě vyvažovat tržní a ekonomickou kolísavost, kterou lze během tohoto procesu očekávat," řekl dnes Carney. Otázku, zda by mohla Británie spadnout do recese, ale zodpoví až poté, co měnový výbor banky v srpnu vypracuje novou prognózu.
Po referendu, ve kterém se Britové nečekaně rozhodli opustit Evropskou unii, se britská libra propadla o více než deset procent, zatímco akcie bank zaznamenaly propad zhruba o 20 procent. Podle centrální banky však bankovní sektor zatím projevuje houževnatost a zatím nenasvědčuje tomu, že by se rýsovala úvěrová krize.
Témata: Velká Británie, Brexit, ekonomika
Související
25. listopadu 2024 20:02
25. listopadu 2024 14:08
24. listopadu 2024 11:29
24. listopadu 2024 10:48
22. listopadu 2024 12:55
19. listopadu 2024 13:36