Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Atradius: Počet insolvencí v roce 2022 vzroste meziročně o třetinu

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Počet insolvencí v roce 2022 vzroste ve světě meziročně o 33 procent. Bankrot hrozí především firmám, jejichž přežití dosud záviselo na mimořádných státních podporách, které nyní postupně končí. Vyplývá to z odhadů úvěrové pojišťovny Atradius, která patří mezi světové lídry v pojištění pohledávek, poskytování záruk a vymáhání pohledávek.

Letos bude firemních bankrotů ve srovnání s rokem 2020 o jedno procento méně. V ohrožení budou podle pojišťovny příští rok zejména podniky, jež se potýkaly s problémy už před pandemií. Stále více firem ale bude muset čelit prudkému růstu cen vstupních materiálů a energií.

"Státní fiskální podpory a moratoria pomohly řadě firem překonat krizový rok 2020 a pokusit se letos o restart. Některým z nich se to povedlo, mnohé ale po ukončení podpůrných programů samy fungovat nezvládnou a příští rok zkrachují," uvedla ředitelka české pobočky pojišťovny Atradius Markéta Stržínková. Situaci podle ní zkomplikuje také pomalejší obnova hospodářství způsobená mimo jiné výpadky ve světových dodavatelských řetězcích.

V Evropě se celkový meziroční nárůst počtu insolvencí projeví už letos, Severní Amerika a asijsko-pacifická oblast si klesající trend pro rok 2021 v důsledku silné podpory vlády USA a masivního zotavení ekonomiky ještě udrží. V příštím roce už ale počet bankrotů meziročně vzroste ve všech třech regionech. Nejvíce v asijsko-pacifické oblasti, o něco méně pak v Evropě a USA, kde se čeká meziroční zvýšení o šest procent.

Ve srovnání s obdobím před pandemií pro rok 2022 očekává Atradius největší nárůst počtu insolvencí v Itálii (o 34 procent), Velké Británii (o 33 procent) a Austrálii (o 33 procent). S odhadovaným přírůstkem o pětinu mezi lety 2019 a 2022 však stranou nezůstane ani ČR.

"Největší obavy budí prudké zdražování některých vstupních materiálů nebo jejich naprostý nedostatek. Také růst cen energií a paliv je dramatický, a navíc přišel náhle. To vše bude mít zásadní dopad především na malé a střední podniky, které tuto situaci nemusí zvládnout. Relativně menší dopad na růst insolvencí v Česku bude mít příští rok naopak ukončování fiskální podpory. Jednak k jejímu podstatnému omezení došlo už letos a jednak byla ve srovnání se západními zeměmi méně rozsáhlá," upozornila Stržínková.

Pro období po roce 2022 Atradius očekává stabilizaci počtu firemních bankrotů, nebo jejich mírný pokles. "Takzvané zombie firmy, které nemohly dlouhodobě přežít bez státní podpory, již budou v insolvenci. Z trhu navíc postupně zmizí subjekty, které se ve snaze překonat koronavirovou krizi až příliš zadlužily," uzavřela Stržínková.

Témata:  firmy

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy