Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Benzin i nafta v Česku jsou nejdražší za téměř sedm let

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku dál prudce zdražují a jejich ceny jsou nejvyšší za téměř sedm let. Průměrná cena Naturalu 95 v uplynulém týdnu stoupla o 87 haléřů na 35,47 koruny za litr, nafta stála ve středu průměrně 34,07 Kč/l, což bylo o korunu a 16 haléřů víc než o týden dřív. Vyplývá to z informací na webu společnosti CCS, která ceny sleduje.

Víc motoristé za benzin platili naposledy ve druhé polovině listopadu 2014, průměrná cena litru nafty nyní přesáhla 34 korun poprvé od prosince 2014. Před rokem byl Natural 95 o víc než 7,50 koruny levnější, za diesel si tehdy čerpací stanice účtovaly v průměru o sedm korun méně.

Pohonné hmoty ve zdražování následují ropu, jejíž cena na světových trzích od začátku roku stoupla o desítky procent. Výraznější nárůst u nafty než u benzinu je podle analytiků daný prudkým zdražováním zemního plynu, se kterým souvisí vyšší poptávka po topném oleji.

V Praze, kde jsou pohonné hmoty nejdražší, se průměrná cena benzinu dostala nad 36 korun. Natural 95 stál ve středu v hlavním městě 36,14 Kč/l, nafta byla za průměrných 34,69 Kč/l. Benzin už v žádném z krajů není pod 35 korun, v nejlevnějším Jihočeském je průměrná cena 35,11 Kč/l. Za naftu platí řidiči nejméně ve Zlínském kraji, v průměru 33,68 Kč/l.

 

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

2. července 2025 9:44

Přísně střežené tajemství. Žilková dělá drahoty ohledně novinky ve svém životě

Jedno přísně střežené tajemství má momentálně Veronika Žilková. Fanouškům dává najevo, že se v jejím životě děje něco vzrušujícího. Zatím ale podle svých slov nemůže prozradit jakékoliv další podrobnosti. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.