Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Benzin za týden nepatrně zlevnil, nafta dál zdražila o desítky haléřů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Benzin od minulého týdne nepatrně zlevnil z rekordních hodnot a nafta dál zdražila o desítky haléřů. Ve středu stál Natural 95 v průměru 47,93 koruny za litr, v minulém týdnu ve středu byl o tři haléře dražší, ve čtvrtek stál rekordních 47,97 koruny za litr. Cena nafty stoupla o 27 haléřů, čerpací stanice ji nyní nabízejí za 48,27 korun za litr.

Její dosavadní rekordní cena z poloviny března, kdy se diesel prodával v průměru téměř za 49,60 Kč za litr, zatím odolává. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Analytici očekávají stagnaci ceny benzinu, ale další růst ceny nafty.

"V nejbližší týdnu očekáváme stagnaci ceny benzinu. U nafty nastane další mírné zdražení o 15 až 20 haléřů," uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Podle analytika Purple Trading Petra Lajseka může průměrná cena litru nafty i benzinu v následujících týdnech snadno překonat hranici 50 korun za litr. "Výhled na následující měsíce nehovoří nijak pozitivně. Se začátkem motoristické sezony očekáváme další růst poptávky po pohonných hmotách a vzhledem k aktuální korekci na trhu s ropou by se případný další růst cen 'černého zlata' mohl rychle promítnout do cen na čerpacích stanicích," uvedl Lajsek.

Ceny paliv letos prudce vzrostly na přelomu února a března poté, co Rusko zahájilo 24. února vojenský útok na Ukrajinu. Ještě 23. února stál litr benzinu průměrně zhruba 37,40 koruny a nafty asi 36,40 Kč. Během dvou týdnů po začátku ruské invaze ale cena benzinu vyskočila na skoro 47,30 Kč/l a cena nafty na téměř 49,60 Kč/l. Od té doby ceny kolísají.

Vláda v důsledku zdražování paliv přijala několik opatření. Mimo jiné od začátku června na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty. V současné době ale řidiči tankují paliva dráž než před snížením spotřební daně. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce zopakoval informaci z dubna, že vláda zvažuje, že ponechá sníženou spotřební daň u nafty trvale. Důvodem je konkurenceschopnost s okolními zeměmi.

Dneškem končí také zákonná povinnost přimíchávat biosložku do pohonných hmot, stejně tak se například omezí okruh silničních vozidel, která podléhají silniční dani. V účinnost vstupuje novela zákona o daních z příjmů a dalších zákonů, která tyto změny zavádí.

Nejlevnější benzin nyní natankují řidiči v Karlovarském kraji, kde je litr v průměru za 47,53 koruny. Nafta je nejlevnější v Ústeckém kraji, litr tam prodávají průměrně za 47,96 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 48,52 Kč. Nafta se tam tankuje za 48,79 Kč za litr.

Před rokem byla paliva výrazně levnější. Benzin je nyní o víc než 15 korun na litru dražší, za naftu platili motoristé před rokem o 17,51 Kč na litru méně.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 13:40

Uslyšel výkřik. Šerpa prozradil, jak přišla horolezkyně Kolouchová o život

Velmi smutná zpráva zasáhla českou horolezeckou obec v červenci. Ve věku 48 let zemřela Klára Kolouchová, když se zřítila z deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat. Nyní vychází najevo, jak vypadaly její tragické poslední okamžiky.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.