Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brusel vyšetřuje Google v souvislosti se službou Google Assistant

Logo společnosti Google
Logo společnosti Google
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Americká internetová společnost Google čelí novému vyšetřování ze strany Evropské komise (EK). Důvodem je podezření, že firma nutí výrobce, aby na zařízeních s jejím operačním systémem Android nastavovali Google Assistant jako výchozí hlasovou asistenční službu. Uvedl to dnes na twitteru reportér zpravodajské agentury MLex.

Evropská komise podle agentury Reuters nechtěla tuto informaci komentovat. Poukázala nicméně na červnovou tiskovou konferenci, na které její místopředsedkyně Margrethe Vestagerová vyjádřila obavy ohledně praktik na trhu s hlasovými asistenčními službami. "Existují obavy ohledně snah omezit počet hlasových asistenčních služeb dostupných na chytrých zařízeních," uvedla tehdy Vestagerová.

Google, který provozuje nejpoužívanější internetový vyhledávač na světě, dostal v posledních letech od Evropské komise za porušování pravidel hospodářské soutěže už tři pokuty v celkovém objemu 8,25 miliardy eur (zhruba 210 miliard Kč). Komise firmu pokutovala mimo jiné za zneužívání dominantního postavení na trhu u operačního systému Android.

V červnu komise zahájila nové vyšetřování společnosti Google s cílem zjistit, zda firma neomezuje konkurenci na trhu technologií pro digitální reklamu. Komisi zajímá, zda Google neupřednostňuje vlastní služby pro on-line reklamu před konkurenčními vydavateli, zadavateli reklamy a podniky, které nabízejí podobné služby.

Pokud EK zjistí porušování antimonopolních pravidel, může vyměřit pokutu až do deseti procent ročních tržeb firmy a nařídit úpravu jejích obchodních praktik.

Témata:  Google

Související

Aktuálně se děje

23. dubna 2026 5:00

Počasí se o víkendu vyjasní, pak ale přijde zlom

Nadcházející víkend nabídne převážně jasné až polojasné počasí, které v pátek a v sobotu přinese příjemné teploty dosahující až 21 stupňů Celsia. V severních a severovýchodních oblastech se mohou ojediněle vyskytnout přeháňky, přičemž v horských polohách se v závěru víkendu může objevit i sněžení. Neděle přinese citelnější ochlazení s denními maximy v rozmezí 10 až 15 stupňů a přechodnou oblačností.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Retail media: Zlatý důl e-commerce, který spousta značek stále ignoruje

Většina značek dnes stále řeší stejné otázky: jak přivést na web více lidí, jak snížit cenu za klik nebo jak zvýšit výkon kampaní. Jenže mezitím se přímo před očima otevírá prostor, kde zákazník už dávno je, a hlavně tam přichází s jasným úmyslem nakoupit. Retail media není žádná novinka z učebnic marketingu, ale praktický nástroj, který se rychle posouvá do centra dění. A kdo ho zatím přehlíží, dost možná nechává peníze ležet na stole.