reklama

Předchozí zdražování bylo obvyklou reakcí trhů na mimořádnou situaci, uvedl dnes na twitteru ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Rusko napadlo Ukrajinu 24. února. Cena nafty od té doby neustále rostla, i přes pondělní zlevnění je diesel nyní o zhruba 12,40 koruny za litr dražší. Průměrná cena litru benzinu od začátku invaze stoupla i přes zlevnění z posledních třech dní o zhruba devět korun. "Ukazuje se, že růst cen po (ruské) invazi byl klasickou reakcí trhů na mimořádnou situaci. Neznamená to ale, že s další eskalací už ceny nestoupnou," komentoval vývoj Síkela.

Velkoobchodní cena nafty na rotterdamské burze v pondělí poprvé od začátku března klesla pod 1000 dolarů za tunu, uvedl Kovanda. "Za citelným poklesem cen pohonných hmot v ČR ale stojí také společenský, mediální a politický tlak na zpracovatele, distributory a čerpací stanice, kteří si v posledních dnech evidentně znatelně ponížili své marže," dodal. Podle ministra Síkely nelze situaci řešit nesystémovými plošnými zásahy. "Nezmatkujme, nepodléhejme vábení populistů, pomáhejme adresně s vysokými cenami těm, co to potřebují nejvíce, a případně si došlápněme na ty, kteří by si chtěli na krizi nepřiměřeně přivydělat," doplnil.

Nejlevnější pohonné hmoty tankuji motoristé na jihu Čech. Litr Naturalu 95 tam vyjde v průměru na 46,23 Kč a stejné množství nafty na 49,22 koruny.

Naopak nejdražší benzin je v Jihomoravském kraji, v průměru za 46,86 koruny za litr. Za naftu platí řidiči nejvíc ve Zlínském kraji, a to 49,16 Kč za litr.

Vláda minulý týden v reakci na rekordní ceny paliv rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun.

Ministerstvo financí navíc oznámilo, že bude kontrolovat marže prodejců pohonných hmot. Ode dneška by mu měly čerpací stanice posílat pravidelné hlášení o průměrné prodejní ceně benzinu a nafty. Ministerstvo bude požadovat rozšíření dodávaných informací za každou čerpací stanici i zpětně až ke dni 15. února. První výsledky bude mít úřad v horizontu jednoho týdne, kdy bude schopen rozhodnout, zda tržní situace umožňuje zásah státu formou cenové regulace stanovující maximální výši marží.

"Paniky na trhu s ropou využili v ČR zpracovatelé ropy, distributoři pohonných hmot a čerpací stanice a zjevně neobjektivně si alespoň někteří z nich navýšili své marže," domnívá se Kovanda. Poukázal při tom na statistiku Evropské komise, podle které nafta v Česku letos zdražovala druhým nejvýraznějším tempem ze všech unijních zemí.