Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny plynu a elektřiny od začátku ruské invaze na Ukrajinu stouply o stovky procent

Energetika, ilustrační fotografie
Energetika, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Ceny plynu a elektřiny za půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu stouply o stovky procent, naopak drahé a průmyslové kovy zlevnily od 24. února vesměs o desítky procent. Ceny ropy a potravin se vrátily k úrovním před zahájením bojů. Vyplývá to z dat analytiků oslovených ČTK.

"Ceny komodit se v posledních měsících stabilizovaly. Na počátku ruské invaze na Ukrajinu měly tendenci k výraznému růstu, který táhly ceny ropy a potravin v čele s obilovinami. V červnu však nastal výrazný pokles, který dostal většinu komodit až na ceny z počátku roku, uvedl analytik XTB Jiří Tyleček. "Vedle odlivu spekulantů stál za poklesem také strach z dalšího globálního ekonomického vývoje. Během prázdninových měsíců jsme opět svědky pomalého růstu cen na komoditních trzích, a to i přes posilování amerického dolaru," dodal.

Ceny elektřiny a plynu rostou o stovky procent. Elektřina s dodáním v příštím roce zdražila na burze v Německu o 340 procent na 650 eur/MWh. Cena plynu s měsíční dodávkou obchodovaná v Nizozemsku roste o 200 procent na 280 eur/MWh. Ceny ropy podle něj prošly vysokou rozkolísaností, nicméně po půlročním konfliktu se obchodují na podobných úrovních, jaké byly na jeho počátku.

Ceny potravin, které na počátku konfliktu také výrazně rostly, procházejí podobným vývojem jako ropa. Po masivním nárůstu přišla korekce a aktuálně jsou v blízkosti únorových hodnot. Cena pšenice klesá o procento na 800 centů za bušl na chicagské komoditní burze a kukuřice ztrácí 1,5 procenta na 650 centů za bušl. Cena kávy se taktéž drží v blízkosti únorové ceny, tedy na 220 centech za libru. A cukr dokonce po šesti měsících vyrovnává cenu z 23. února na 17,90 centu za libru.

Cena zlata od začátku konfliktu na Ukrajině klesla o 8,3 procenta na 1747 USD za troyskou unci. Nejvýše se zlato prodávalo 8. března, kdy cena vyrostla až na 2050 USD, naopak 20. července klesla pod 1700 USD, řekl ČTK analytik Golden Gate Pavel Ryba. Ještě výraznější pokles zaznamenaly další drahé kovy. Stříbro se propadlo o 21 procent na 19 USD za unci, platina klesla o 16 procent na 889 dolarů za unci a palladium ztratilo 12 procent s cenou 2124 USD.

Podobné ztráty vykazují průmyslové kovy. Nejvíce obchodovaná měď klesá o 18,5 procenta na 8100 dolarů za tunu v Londýně a ceny hliníku padají o 28 procent na 2400 dolarů za tunu. Ceny průmyslových kovů negativně ovlivňuje pokles tempa ekonomického růstu v Číně, upozornil Tyleček.

Témata:  energetika

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 11:46

Ruské regiony ruší kvůli Ukrajině vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy