Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny plynu pro německé domácnosti jsou na maximu, stouply téměř trojnásobně

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ceny plynu pro německé domácnosti se meziročně téměř ztrojnásobily a dostaly se na dosavadní maxima. Uvedl to dnes německý srovnávací portál Verivox. Ceny plynu v Evropě se v poslední době zvyšují hlavně kvůli omezování dodávek z Ruska. Podle portálu se budou náklady německých domácností na plyn dál zvyšovat, mimo jiné kvůli novému poplatku, který chce vláda zavést v říjnu.

"Konec cenové exploze není na dohled," uvedl Verivox. U domácnosti se spotřebou plynu 20.000 kilowatthodin (kWh) ročně loni v srpnu podle portálu činily roční náklady 1258 eur, zatímco nyní dosahují 3568 eur (zhruba 88.000 Kč). To představuje nárůst o 184 procent.

"Cenu plynu téměř 18 centů za kilowatthodinu jsme v Německu ještě nikdy nezažili. Cena každopádně ještě stoupne, protože velkoobchodní ceny plynu jsou teď výrazně nad touto úrovní. Spotřebitelé se tak musejí připravit na další růst cen v příštích měsících," uvedl expert na energetiku Thorsten Storck z portálu Verivox.

Zhruba polovina ze 41,5 milionu německých domácností podle agentury Reuters využívá plyn k vytápění. Německo nyní plánuje kroky, které mají zajistit přesun rostoucích nákladů na plyn na všechny spotřebitele, včetně těch se zafixovanými cenami plynu. Od října proto hodlá zavést dodatečný poplatek, který budou hradit všichni odběratelé plynu. Podle Verivoxu bude poplatek činit 1,5 až pět centů za kWh.

"Pro rodinu s roční spotřebou 20.000 kWh to po zohlednění daně z přidané hodnoty (DPH) znamená dodatečné náklady 357 až 1190 eur," uvedl portál.

Témata:  Německo zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 18:55

Tři měsíce od smrti Anny Slováčkové. Otec prozradil, jak se zbavuje smutku

Budou to v neděli už tři měsíce, co po dlouhém a statečném boji se zákeřnou nemocí zemřela Anna Slováčková. Slavná rodina se s jejím odchodem stále ještě nevyrovnala. I proto se Felix Slováček snaží dělat všechno možné, aby se rozptýlil. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.