reklama

"Současný trend zdražování se promítá i do cen povinného ručení. I když v dubnu rostla jeho cena o 68 korun, zatímco v březnu to bylo o 125 korun, v následujících měsících musíme jednoznačně počítat s dalším zdražováním. V cenách povinného ručení totiž pojišťovny zohledňují jak současnou rychle rostoucí inflaci, tak rostoucí cenu škod,“ uvedl analytik neživotního pojištění Broker Consulting Jiří Váchal.

Pojistné rostlo opět výrazněji v menších městech než v Praze, kde byl nárůst proti březnu 49 korun. Ve městech o velikosti Benešova u Prahy byl nárůst téměř dvojnásobný, a sice 86 korun. V Praze stouplo povinné ručení na 7398 korun, zatímco loni v dubnu činilo 7009 Kč. Ve stejném měsíci ještě o rok dříve bylo 7503 korun. U menšího města je situace odlišná, tam bylo letošní dubnové pojistné 5919 korun, a výrazně se tak přiblížilo ceně z roku 2020, která činila 5922 Kč. V loňském roce stálo povinné ručení v menším městě 5649 korun.

I přes dubnové zdražení se současná hodnota POVIndexu stále pohybuje níže než průměrná hodnota od počátku jeho sledování, což je 6733 korun. V dubnu 2020 se index dostal na hodnotu 6712 korun, o rok později klesl na 6329 korun. V dubnu letošního roku vystoupala na 6659 korun.

"Nejvíce pocítí zdražení povinného ručení řidiči, kteří jsou z pohledu pojišťoven rizikoví. Jsou to lidé, kteří často bourají, ale také mladí řidiči. Ti ovšem i bez ohledu na zdražení platí více než ostatní. Rozdíly v cenách povinného ručení mezi jednotlivými pojišťovnami vznikají hlavně proto, že každá z nich používá jiné parametry pro svůj výpočet pojistného,“ vysvětlil Váchal. Povinné ručení slouží k úhradě škod způsobených vlastníkem vozu na zdraví a majetku třetích osob a musí ho mít sjednané každý vlastník motorového vozidla.

POVIndex Broker Consulting spustila v srpnu 2019. Od svého počátku sleduje vývoj nákladů na povinné ručení pro řidiče bez historie, ať jde o nového řidiče nebo o řidiče, který donedávna užíval služební vozidlo. Broker Consulting POVIndex se počítá odlišnou metodikou, než jakou používá Česká kancelář pojistitelů.

Povinné ručení poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií.