Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká ekonomika se na chvíli odrazila ode dna. Analytici očekávají další propad

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle dnes zveřejněného předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) mezičtvrtletně stoupla o 6,2 procenta, tedy nad odhady analytiků, kteří očekávali růst o zhruba pět procent.

V meziročním srovnání HDP ve 3. čtvrtletí klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika klesla meziročně o 10,9 procenta a mezičtvrtletně o 8,7 procenta. Šlo tehdy o nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky.

Nad očekávání příznivý růst tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí je z dnešního pohledu méně podstatný, jelikož další vývoj narušila druhá vlna pandemie. Z titulu obnovených restrikcí tuzemská ekonomika v posledním čtvrtletí letošního roku opět mezičtvrtletně poklesne. Meziroční propad HDP tak v posledním čtvrtletí letošního roku opět zesílí a patrně překoná i doposud rekordní propad v druhém čtvrtletí. Tuzemská ekonomika tak kopíruje vývoj ve tvaru dvojitého W," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Rovněž podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka je nyní zcela jasné, že oživení domácí ekonomiky bude letos mít tvar W, tedy doprovázený dvěma poklesy. O výsledku HDP za celý letošní rok rozhodne hloubka hospodářského propadu ve čtvrtém čtvrtletí. Je nutné zdůraznit, že čísla za třetí čtvrtletí jsou kvůli aktuálnímu vývoji pandemie čísly minulosti a nijak nereflektují současnost," dodal.

I podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka je s příchodem druhé vlny pandemie zřejmé, že se v posledním čtvrtletí ekonomika opět ponoří do hlubokého poklesu. "Vzhledem k nejistotě ohledně délky trvání opětovně zavedených preventivních opatření je obtížné odhadovat ekonomické dopady. Nicméně celoroční propad HDP by se mohl pohybovat kolem osmi procent," uvedl.

"Tuzemské hospodářství v posledním čtvrtletí letošního roku nejspíše znovu klesne a velká část, či celé oživení ze třetího čtvrtletí přijde vniveč," uvedl i ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že údaje za třetí čtvrtletí jsou výsledkem extrémně nízké základny z období, kdy velká část ekonomiky stála. V posledním čtvrtletí roku tak podle něj ekonomika obnoví svůj propad. Ten může mezičtvrtletně podle něj dosáhnout pěti až deseti procent. "Meziročně tak skončí čtvrté čtvrtletí pravděpodobně ve dvojciferném propadu, který může být i hlubší než doposud rekordní druhý kvartál s hodnotou minus 10,9 procenta," uvedl.

Naopak podle analytika ČSOB Petra Dufka je pravděpodobné, že propad HDP nebude tak dramatický jako ve druhém čtvrtletí. Proto podle něj ani celoroční výsledek české ekonomiky nemusí být až tolik vzdálený od očekávaného propadu o sedm procent," uvedl.

??| Česká ekonomika se na chvíli odrazila ode dnaPodle dnes zveřejněného předběžného odhadu statistického úřadu česká ekonomika ve 3. kvartále mezičtvrtletně vzrostla o 6,2 %. Meziroční propad hospodářství se zmírnil na 5,8 %.Petr Dufek?https://t.co/qam9ljjYam pic.twitter.com/p2KJ6YId9z

— Analytici ČSOB (@AnalyticiCSOB) October 30, 2020

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil, že dnešní předběžné údaje jsou zatíženy značnou mírou nejistoty a mohou se ještě poměrně výrazně měnit. "Po vzepětí třetího čtvrtletí bude následovat ekonomický pokles posledních tří měsíců letošního roku. Česká ekonomika tak letos klesne výrazněji, než se - z dnešního pohledu optimisticky - předpokládalo ve třetím čtvrtletí. Pokles nebude činit šest procent, ale minimálně osm procent," uvedl.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč upozornil, že i přes dobrý výsledek je mezičtvrtletní růst českého HDP slabší než v řadě zemí eurozóny. "Pro Belgii, Franci a Rakousko platí, že mezičtvrtletní růst HDP ve třetím čtvrtletí vesměs překonal deset procent, v případě Francie činil dokonce 18,2 procenta. Zároveň je ale také pravda, že se tyto ekonomiky zotavují z velmi prudkého propadu, jenž byl ve druhém čtvrtletí hlubší než v případě České republiky," uvedl.

Například německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 8,2 procenta, oznámil dnes ve své předběžné zprávě německý statistický úřad. Německá vláda navíc mírně zlepšila výhled na letošní rok - zatímco dosud kvůli dopadům koronavirové krize počítala s propadem o 5,8 procenta, nyní čeká pokles o 5,5 procenta. Růst hrubého domácího produktu (HDP) za třetí čtvrtletí tak překonal odhady analytiků. Ti čekali vzestup zhruba o 7,3 procenta.

Témata:  HDP ČR ekonomika Česká republika Český statistický úřad

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy