Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

HDP ČR po propadu o sedm procent letos stoupne o 2,8 procenta

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česká ekonomika se za rok 2020 propadla o sedm procent, v roce 2021 by ale měla již růst o 2,8 procenta. Průměrná mzda poroste letos podobně jako loni o 3,4 procenta a míra nezaměstnanosti by měla vzrůst k 3,5 procenta. Vyplývá to z analýzy ekonomického výhledu pro rok 2021, který sestavil ekonomický tým společnosti Deloitte.

Českou ekonomiku podle analýzy i v roce 2021 výrazně ovlivní celosvětová pandemie. V letošním roce by mělo dojít i k výraznému poklesu inflace, která by se měla pohybovat v intervalu 0,5 až 2,3 procenta.

"Zásadními faktory určujícími vývoj globální ekonomiky v roce 2021 budou situace v mezinárodním obchodě, distribuce vakcín a následky zvýšeného vládního zadlužování. Česká ekonomika bude z důvodu vládních restrikcí souvisejících s třetí vlnou pandemie utlumena minimálně v prvním kvartále roku 2021," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Tempo růstu globální ekonomiky by se mohlo zvýšit na 4,2 procenta. Růst HDP v USA odhaduje Deloitte na 3,2 procenta. Čína by si měla připsat osmiprocentní růst, u eurozóny firma počítá s růstem o 3,6 procenta.

U Německa očekává analýza letos růst o 2,8 procenta a u Francie o šest procent. U českého HDP počítají ekonomové z Deloitte s růstem o 2,8 procenta a návrat na předpandemickou úroveň pak odhadují nejdříve na rok 2023. Z hlediska odvětví se v ČR předpokládá největší příspěvek k hrubé přidané hodnotě od průmyslu (1,1 procenta), obchodu a dopravy (1,0 procenta) a finančního sektoru (0,3 procenta). Stavebnictví, ICT a veřejný sektor má být pro rok 2021 v mírném záporném příspěvku.

"Situace naznačuje, že firmy nejen v průmyslu se pomalu začínají přizpůsobovat novým podmínkám. Nicméně společnosti budou v letošním roce opatrné, a to bude mít dopad i na nezaměstnanost. Ta by měla vzrůst na 3,5 procenta, a pokud by vláda zrušila podpůrné programy, mohla by být i mnohem vyšší," upozornil Marek.

U inflace, která se pohybovala po celý loňský rok nad hranicí tří procent, by mělo jít o znatelný pokles. Ke zpomalování inflace by měly přispět ceny potravin, nižší ceny energií i fakt, že se sníží spotřební daň u motorové nafty. Centrální banka zvolí vyčkávací strategii, úrokové sazby zůstanou v letošním roce stabilní.

V rozpočtové oblasti se projeví schodek státního rozpočtu za rok 2020, který je 367 miliard korun. Z pohledu celkové bilance vládního sektoru budou konsolidované příjmy za rok 2020 činit přibližně 2,297 bilionu korun, což je meziroční propad o čtyři procenta. Konsolidované výdaje dosáhnou 2,625 bilionu korun, což je meziroční nárůst o 10,6 procenta.

Při pohledu na jednotlivé subsektory je podle analýzy patrné, že za zhoršením jsou výsledky centrální vlády hospodařící s deficitem. Naopak kraje a obce dokázaly hospodařit s mírným přebytkem a zdravotní pojišťovny hospodařily s vyrovnaným rozpočtem. Letos je naplánován schodek státního rozpočtu 320 miliard korun. "Ten však počítá s poměrně pozitivním ekonomickým růstem o 3,9 procenta a není v něm započtený na konci roku schválený zákon o změně daní z příjmů fyzických osob, kvůli kterému počítáme s možným výpadkem až sto miliard korun," doplnil Marek.

Česká národní banka počítá s loňským poklesem ekonomiky o 7,2 procenta a tento rok s růstem o 1,7 procenta. Podle výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 14 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků oslovených ČTK by se ekonomika měla po loňském poklesu o 7,1 procenta vrátit letos k růstu o 3,3 procenta.

Témata:  HDP ČR ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9. září 2024 19:27

Jak je na tom zmlácený Mirai Navrátil? Jeho bratr promluvil

Už je to pět týdnů od chvíle, kdy byl Mirai Navrátil (32) napaden neznámým útočníkem, který mu zlomil čelist. Po operaci zpěvák svým fanouškům poslal zprávu, ale od té doby zůstává zticha.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy