Na vině zhoršeného výhledu je ruská invaze na Ukrajinu, pokles poptávky kvůli prudkému růstu cen a možný nedostatek energie v zimě. Napsala to v noci na dnešek agentura Bloomberg s poznámkou, že čísla se mohou ještě změnit. EK má svou letní prognózu hospodářského vývoje v zemích Evropské unie oficiálně zveřejnit dnes v 11:00 SELČ.

Komise nyní podle Bloombergu očekává, že inflace v roce 2022 vystoupá na 7,6 procenta, což je více než její květnový odhad 6,1 procenta pro letošní rok. Očekává také, že inflace příští rok vzroste o čtyři procenta oproti květnové předpovědi 2,7 procenta. EK rovněž odhaduje, že HDP v zemích platících eurem letos poroste o 2,6 procenta, což je pokles oproti květnové předpovědi 2,7 procenta.

Meziroční růst cen v eurozóně v červnu opět překonal rekordní hranici a zrychlil na 8,6 procenta. To je o pět desetin procentního bodu více než v květnu. Ekonomika Evropské unie i zemí eurozóny v prvním čtvrtletí rostla rychleji, než se předpokládalo. V zemích platících eurem se HDP zvýšil o 0,6 procenta.