Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Firmy chtějí příspěvek na 4,5 milionu testů, zhruba čtvrt miliardy

Češi se nechávají testovat na covid-19
Češi se nechávají testovat na covid-19
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Firmy, které testují své zaměstnance na covid-19 pomocí samotestů, poslaly zdravotním pojišťovnám 61.000 žádostí o příspěvky. Od začátku dubna, odkdy mohou o příspěvky z fondu prevence žádat, vykázaly asi 4,5 milionu testů.

ČTK to napsal prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislav Friedrich. Při příspěvku 60 korun za jeden test jde tak o proplacení asi 270 milionů korun. Pojišťovny nyní začínají první faktury proplácet.

Svaz sdružuje šest zdravotních pojišťoven mimo největší Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). Protože ale firmy žádají o příspěvky přes jeden centrální web, poskytl Friedrich ČTK informace za všechny zdravotní pojišťovny v ČR.

Největší firmy povinně testují své zaměstnance jednou týdně od začátku března, v dalších týdnech pak vláda povinnost testování nařídila středním a menším podnikům, veřejnému sektoru, neziskovým organizacím i osobám samostatně výdělečně činným. Celkem se tak každý týden testují asi čtyři miliony lidí.

U zaměstnanců, u kterých testování dělá lékař nebo firma poskytující zdravotní služby, jsou testy hrazeny ze zdravotního pojištění. Tam, kde používají samotesty, mohou zpětně žádat pojišťovny o příspěvek 60 korun za test, nejvýše ale čtyři testy na jednoho pracovníka za měsíc. Firmy už dříve kritizovaly to, že cena samotestů na trhu byla vyšší.

Od 1. dubna mohou firmy podávat žádosti o příspěvek, pojišťovny kvůli tomu zřídily webovou aplikaci. Do aplikace se k pátku podle Friedricha zaregistrovalo 48.000 subjektů. "Podaly celkem 61.000 žádostí, v rámci kterých bylo vykázáno provedení cca 4,5 milionu testů s tím, že pouze cca 37.000 testů z nich bylo vyhodnoceno jako pozitivních," napsal ČTK Friedrich. Úhrady podle něj teprve nyní začínají. "Vyúčtování začaly zdravotní pojišťovny přijímat v průběhu měsíce dubna za předcházející měsíc březen a teprve nyní se po kontrolách začínají první faktury proplácet," doplnil Friedrich.

Pojišťovny budou příspěvky hradit z fondů prevence, z kterých dosud přispívaly svým pojištěncům například na nepovinná očkování, vyšetření nebo sportovní či rehabilitační aktivity. Ve fondu mají pojišťovny peníze nikoliv z vybraného pojistného na zdravotní pojištění, ale plní je z dalších zdrojů, jako jsou penále, pokuty nebo přebytky z hospodaření. Vláda kvůli tomu připravila zákon, aby do fondů prevence mohly převádět peníze i ze svých základních fondů. Novelu na začátku dubna podepsal prezident.

Témata:  firmy koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 10:44

Prodal i střechu nad hlavou. Policie řeší případ důchodce, který podvodem přišel o miliony

Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.