Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Gazprom čeká letos díky růstu cen plynu rekordní tržby

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Ruský plynárenský gigant Gazprom čeká v letošním roce díky rostoucím cenám plynu v Evropě rekordní tržby. Očištěný zisk má překonat 45 miliard USD (986,2 miliardy Kč), uvedla firma v dnešním prohlášení.

Gazprom upozornil, že proti původnímu plánu se tržby z prodeje plynu zvýšily o téměř 30 procent. Díky tomu tržby firmy vzrostou na rekordní maxima.

V loňském roce zisk Gazpromu klesl o 89 procent na 135,3 miliardy rublů (41,8 miliardy Kč). Na hospodaření měly negativní dopad nižší ceny a prodej, ale také obrovský růst nákladů a nepříznivý vývoj směnných kurzů. Tržby se snížily o 18 procent na 6,3 bilionu rublů.

Ceny zemního plynu letos vzrostly už o více než 800 procent. To s sebou nese obavy z inflace a také z toho, zda bude v zimě dost plynu k vytápění. V souvislosti s výrazným cenovým kolísáním se objevily dohady, že Rusko má na prudkém růstu cen plynu zájem, a chce tak urychlit schválení svého plynovodu Nord Stream 2, který je již hotový, čeká však ještě na potřebná povolení v Německu. Proti tomuto projektu se totiž stavějí Spojené státy i některé evropské země, podle nichž se tím v zásobování plynem jen zvýší závislost Evropy na Rusku. Moskva taková obvinění opakovaně odmítla.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí včetně České republiky. Na uspokojení poptávky po plynu v EU se Gazprom podílí více než třetinou. Kontrolu nad firmou má Kreml.

Témata:  zemní plyn Gazprom

Související

Aktuálně se děje

5. června 2025 17:39

Action, Pepco Kik a Primark budou mít velkou konkurenci. Do Česka míří nový obchod, lidé ho budou milovat

Český trh s levným smíšeným zbožím zažívá další expanzi. Po vstupu řetězců jako Action, HalfPrice nebo Primark se letos k nim přidává i německý Woolworth. Značka s bohatou historií, která si vydobyla nové místo na evropské maloobchodní scéně, plánuje v Česku rychlý nástup a ambiciózní růst.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Analýza

Bulharsko míří do eurozóny, proč jiné státy ne? Konvergenci přitom zvládly i země mimo EU

Bulharsko se chystá vstoupit do eurozóny a od příštího roku vymění své tradiční leva za euro. Podle ekonomů jde o logické vyústění letitého měnového výboru, který pevně svázal bulharskou měnu s eurem. Přijetí eura ale není pro všechny evropské státy samozřejmostí. Zatímco Velká Británie ještě před brexitem euro odmítala a dnes Švédsko, Česko, Maďarsko a Polsko jeho zavedení odkládají, jiné státy euro používají, přestože nejsou členy EU.