Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace na Slovensku vzrostla na 12,6 procenta, je na maximu téměř za 22 let

Slovensko, ilustrační foto
Slovensko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Spotřebitelské ceny na Slovensku v květnu zrychlily tempo růstu, míra inflace tak vystoupila na 12,6 procenta a dosáhla maxima od června roku 2000. Spotřebitelské ceny stouply dvouciferným tempem už třetí měsíc v řadě, v dubnu inflace činila 11,8 procenta. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad.

Na Slovensku podle statistiků nadále rostou ceny potravin, pohonných hmot a energií. Výrazněji si zákazníci museli připlatit i v restauracích a kavárnách, dále za ubytovací služby a nejnověji také za oděvy a obuv. U poloviny z 12 sledovaných oborů inflace přesáhla sedm procent.

Potraviny proti loňsku zdražily o šestinu, výrazně vzrostly ceny masa, chleba a obilnin, stejně jako mléka, sýrů a vajec. V kategorii bydlení ceny stouply o 15,6 procenta. Právě výdaje na bydlení a potraviny mají dohromady největší podíl na výdajích slovenských domácností.

V České republice vzrostly ceny zboží a služeb v květnu ještě výrazněji než na Slovensku. Meziroční míra inflace vystoupila na 16 procent z dubnových 14,2 procenta. Nadále se zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot.

Témata:  Slovensko inflace

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 8:26

Poslední z velkých hvězd je ve Varech. Skarsgård bude v Česku i o víkendu

Do Karlových Varů již ve čtvrtek dorazila poslední z velkých festivalových hvězd, která okoření závěr letošního 59. ročníku filmové přehlídky. Dnes a zítra se mohou přítomní fanoušci kinematografie setkat se Stellanem Skarsgårdem.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.