Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace na Slovensku zrychlila na 13,6 procenta, je nejvyšší za více než 22 let

Slovensko, ilustrační foto
Slovensko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Meziroční míra inflace na Slovensku v červenci vystoupila na 13,6 procenta, a zrychlila tak z 13,2 procenta v červnu, informoval dnes ČTK slovenský statistický úřad. Spotřebitelské ceny v zemi tak rostly nejrychleji za posledních více než 22 let. V České republice byla inflace v červenci ještě výrazně vyšší než na Slovensku.

Inflaci na Slovensku ovlivnily zejména vyšší ceny potravin a nealkoholických nápojů, na které spolu s náklady na bydlení a energie Slováci vynakládají dohromady nejvíce peněz. Potraviny proti loňsku zdražily o 19,9 procenta. Ceny chleba a obilnin, masa, stejně jako mléka, sýrů a vajec byly vyšší shodně o více než 20 procent. Za jedlé oleje a tuky si zákazníci připlatili více než polovinu. Vrchol letní sezony podle statistiků mírně tlumil zdražování zeleniny a ovoce.

Ceny v kategorii bydlení a energie stouply proti loňskému červenci o 16,1 procenta, k růstu cen energií ze začátku letošního roku se přidalo zdražování pevných paliv. Stouply i ceny stavebních materiálů.

Inflace na Slovensku zrychluje nepřetržitě od loňského února, kdy dosáhla 0,9 procenta. V uplynulých pěti měsících bylo tempo meziroční míry inflace dvouciferné. V meziměsíčním srovnání inflace v červenci dosáhla 0,8 procenta, což bylo nejméně od začátku letošního roku.

V České republice meziroční inflace v červenci potřinácté v řadě zrychlila. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu.

Témata:  Slovensko inflace

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.