Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace na Slovensku zrychlila na 14 procent, je nejvyšší od června 2000

Slovensko, ilustrační foto
Slovensko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Tempo meziroční míry inflace na Slovensku v srpnu zrychlilo na 14 procent z 13,6 procenta v červenci, informoval dnes ČTK slovenský statistický úřad. Ceny zboží a služeb v zemi tak rostly nejrychleji od června roku 2000.

Vývoj ovlivnily dražší potraviny a nealkoholické nápoje, jakož i vyšší ceny za energie a bydlení; obě zmíněné kategorie mají dohromady značný podíl na výdajích slovenských domácností. V Česku inflace zvolnila, byla ale nadále vyšší než na Slovensku.

Potraviny na Slovensku oproti loňskému srpnu zdražily o 21,6 procenta, nealkoholické nápoje o 14 procent. Výrazně stouply hlavně ceny chleba a obilovin, masa, mléka, sýrů a vajec, ale i olejů a tuků.

V kategorii bydlení a energie stouply ceny o 16,3 procenta. Zdražení regulovaných energií ze začátku letošního roku v srpnu táhly vyšší ceny pevných paliv. Regulované ceny energií pro domácnosti v zemi se mění zpravidla jednou ročně, letošní výrazné zdražení elektřiny či plynu na burzách se do ceníků těchto komodit pro rodiny ještě nepromítlo.

Inflace na Slovensku v meziročním srovnání zrychluje nepřetržitě od loňského února, kdy dosáhla 0,9 procenta. Od letošního března pak spotřebitelské ceny v zemi rostou dvouciferným tempem.

V České republice spotřebitelské ceny v srpnu meziročně stouply o 17,2 procenta, zatímco v červenci činila meziroční inflace 17,5 procenta. Tempo růstu tak zpomalilo po 13 měsících.

Témata:  Slovensko ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.