reklama

Vývoj ovlivnily dražší potraviny a nealkoholické nápoje, jakož i vyšší ceny za energie a bydlení; obě zmíněné kategorie mají dohromady značný podíl na výdajích slovenských domácností. V Česku inflace zvolnila, byla ale nadále vyšší než na Slovensku.

Potraviny na Slovensku oproti loňskému srpnu zdražily o 21,6 procenta, nealkoholické nápoje o 14 procent. Výrazně stouply hlavně ceny chleba a obilovin, masa, mléka, sýrů a vajec, ale i olejů a tuků.

V kategorii bydlení a energie stouply ceny o 16,3 procenta. Zdražení regulovaných energií ze začátku letošního roku v srpnu táhly vyšší ceny pevných paliv. Regulované ceny energií pro domácnosti v zemi se mění zpravidla jednou ročně, letošní výrazné zdražení elektřiny či plynu na burzách se do ceníků těchto komodit pro rodiny ještě nepromítlo.

Inflace na Slovensku v meziročním srovnání zrychluje nepřetržitě od loňského února, kdy dosáhla 0,9 procenta. Od letošního března pak spotřebitelské ceny v zemi rostou dvouciferným tempem.

V České republice spotřebitelské ceny v srpnu meziročně stouply o 17,2 procenta, zatímco v červenci činila meziroční inflace 17,5 procenta. Tempo růstu tak zpomalilo po 13 měsících.