reklama

Tempo zvyšování spotřebitelských cen na Slovensku zrychlilo pátý měsíc po sobě. V České republice zdražování naopak mírně zpomalilo, spotřebitelské ceny rostly o 2,8 procenta v porovnání s meziročním růstem o 2,9 procenta v květnu.

Inflaci na Slovensku v červnu podpořily i vyšší ceny za bydlení a také rostoucí ceny potravin. Právě náklady na bydlení a potraviny tvoří značnou část výdajů slovenských domácností.

Ceny v kategorii bydlení se zvýšily v meziročním srovnání o 1,2 procenta, tedy nejvíce od loňského prosince. Důvodem bylo hlavně pokračující zdražování stavebních materiálů. V červnu letos poprvé v meziročním srovnání stouply ceny potravin a nealkoholických nápojů, a to o 1,4 procenta. Podobně jako v předchozích měsících inflaci ovlivnilo zdražování pohonných hmot.

V porovnání s květnem se na Slovensku v červnu zvýšily ceny také v restauracích a v hotelech; oba sektory patřily k nejvíce zasaženým dřívějšími opatřeními proti šíření koronavirové infekce.

V průměru za první pololetí ceny zboží a služeb na Slovensku stouply oproti stejnému období loňska o 1,6 procenta. Slovenské ministerstvo financí ve své červnové prognóze zvýšilo výhled letošní inflace na 1,5 procenta. Loni ceny zboží a služeb na Slovensku stouply o 1,9 procenta