Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace na Slovensku zrychlila tempo

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Meziroční míra inflace na Slovensku v červnu zrychlila tempo na 2,9 procenta z 2,2 procenta v květnu. Ceny zboží a služeb tak rostly nejrychleji od loňského února, tedy období před vypuknutím epidemie nemoci covid-19.

Tempo zvyšování spotřebitelských cen na Slovensku zrychlilo pátý měsíc po sobě. V České republice zdražování naopak mírně zpomalilo, spotřebitelské ceny rostly o 2,8 procenta v porovnání s meziročním růstem o 2,9 procenta v květnu.

Inflaci na Slovensku v červnu podpořily i vyšší ceny za bydlení a také rostoucí ceny potravin. Právě náklady na bydlení a potraviny tvoří značnou část výdajů slovenských domácností.

Ceny v kategorii bydlení se zvýšily v meziročním srovnání o 1,2 procenta, tedy nejvíce od loňského prosince. Důvodem bylo hlavně pokračující zdražování stavebních materiálů. V červnu letos poprvé v meziročním srovnání stouply ceny potravin a nealkoholických nápojů, a to o 1,4 procenta. Podobně jako v předchozích měsících inflaci ovlivnilo zdražování pohonných hmot.

V porovnání s květnem se na Slovensku v červnu zvýšily ceny také v restauracích a v hotelech; oba sektory patřily k nejvíce zasaženým dřívějšími opatřeními proti šíření koronavirové infekce.

V průměru za první pololetí ceny zboží a služeb na Slovensku stouply oproti stejnému období loňska o 1,6 procenta. Slovenské ministerstvo financí ve své červnové prognóze zvýšilo výhled letošní inflace na 1,5 procenta. Loni ceny zboží a služeb na Slovensku stouply o 1,9 procenta

Témata:  Slovensko ekonomika EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy