reklama

Nárůst inflace byl o něco výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že spotřebitelské ceny se v září zvýší o deset procent. Inflace v Británii je teď na nejvyšší úrovni od února 1982, kdy dosáhla 10,2 procenta.

Za růstem inflace stály v září zejména rostoucí ceny potravin. V srpnu se inflace snížila především díky poklesu cen pohonných hmot.

Nejnovější údaje o vývoji spotřebitelských cen podle serveru televize CNBC podtrhují rozsah inflační krize v Británii a přicházejí v době, kdy země prochází obdobím ekonomické nestability. Nový ministr financí Jeremy Hunt začátkem týdne oznámil, že britská vláda zruší téměř všechny plánované daňové škrty, které před třemi týdny představil kabinet konzervativní premiérky Liz Trussové a které znepokojily finanční trhy.

Hunt minulý týden ve funkci ministra financí nahradil Kwasiho Kwartenga. "Tato vláda upřednostní pomoc pro nejzranitelnější a zároveň bude zajišťovat širší hospodářskou stabilitu a podporovat hospodářský růst, což pomůže všem," uvedl dnes Hunt po zveřejnění údajů o inflaci.

Britská centrální banka v září ve snaze bojovat s inflací zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 2,25 procenta. Vláda následně představila plány na daňové škrty, které vedly k prudkému poklesu kurzu libry. To přinutilo centrální banku zahájit rozsáhlé nákupy státních dluhopisů.