Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace v Británii se v září vrátila na čtyřicetileté maximum 10,1 procenta

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v září zrychlilo na 10,1 procenta ze srpnových 9,9 procenta. Inflace se tak vrátila na čtyřicetileté maximum, na které se vyšplhala v červenci. Oznámil to dnes britský statistický úřad.

Nárůst inflace byl o něco výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že spotřebitelské ceny se v září zvýší o deset procent. Inflace v Británii je teď na nejvyšší úrovni od února 1982, kdy dosáhla 10,2 procenta.

Za růstem inflace stály v září zejména rostoucí ceny potravin. V srpnu se inflace snížila především díky poklesu cen pohonných hmot.

Nejnovější údaje o vývoji spotřebitelských cen podle serveru televize CNBC podtrhují rozsah inflační krize v Británii a přicházejí v době, kdy země prochází obdobím ekonomické nestability. Nový ministr financí Jeremy Hunt začátkem týdne oznámil, že britská vláda zruší téměř všechny plánované daňové škrty, které před třemi týdny představil kabinet konzervativní premiérky Liz Trussové a které znepokojily finanční trhy.

Hunt minulý týden ve funkci ministra financí nahradil Kwasiho Kwartenga. "Tato vláda upřednostní pomoc pro nejzranitelnější a zároveň bude zajišťovat širší hospodářskou stabilitu a podporovat hospodářský růst, což pomůže všem," uvedl dnes Hunt po zveřejnění údajů o inflaci.

Britská centrální banka v září ve snaze bojovat s inflací zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 2,25 procenta. Vláda následně představila plány na daňové škrty, které vedly k prudkému poklesu kurzu libry. To přinutilo centrální banku zahájit rozsáhlé nákupy státních dluhopisů.

Témata:  Velká Británie ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.