Výběr ubytování

Zatím není jisté, zda to vůbec bude možné, ale vyplatí se myslet na dovolenou již teď, než to udělají i všichni ostatní a na vás už nikde nezbude místo. Možná letos není nejlepší nápad navštívit 5 hvězdičkové hotely, ale na druhou stranu se určitě vyplatí podívat se, zda nenabízí nějaké výhodné pobytové balíčky, aby klienty nalákaly. Je pravděpodobné, že by se vám mohlo podařit sehnat pobyt za peníze, za které byste jindy těžko hledali i 3 hvězdičkové ubytování.

Na horách ale naštěstí existuje i spousta jiných možností – soukromé chaty nebo menší komplexy, kde nebude tak vysoká koncentrace lidí. Letos by mohlo být zajímavé i to vyzkoušet klidně více míst a zkusit si dovolenou udělat více poznávací a dobrodružnější. Když se jedno místo omrzí, můžete vyrazit někam dál, a třeba navštívit i zcela neznámé regiony a oblasti, které vás mohou překvapit svou krásou.

Připravte svůj vůz

Pokud se chystáte do hor, je na místě dobře připravit svoje vozidlo. Samozřejmostí jsou sněžné řetězy, ale můžete třeba koupit zimní clonu na masky, která bude vaše vozidlo v mrazech lépe chránit. Myslete také na to, abyste zkontrolovali stav baterky, aby vás uprostřed tuhé zimy nepřekvapilo, že auto po ránu nestartuje. Pokud máte dražší vůz a nechcete zbytečně riskovat, zvažte možnost používat gps monitoring. Je to služba, díky které můžete zůstat ve spojení se svým vozem online odkudkoliv. Ani na přeplněných lyžařských parkovištích jej tedy neztratíte z dohledu, což je jistě velká výhoda.

Jak oslavit Nový rok?

Řada lidí si zimní dovolenou spojuje právě s oslavami příchodu nového roku. Těžko říct, jak to bude letos vypadat. Možná, že všechny oslavy budou zrušené a každý si bude muset svoji mini party zorganizovat sám v okruhu svých přátel a rodiny. Pokud vám to připadá málo slavnostní, nezoufejte, každý si to přeci může udělat, jak chce. I vy můžete nachystat formální večírek, obléct elegantní sako a připravit lahodná jídla a pití jako v té nejlepší restauraci. A to, že okolo vás nebudou davy dalších lidí, je přece jen plus.

Na zahraničí nejspíš zapomeňte

Jste-li zvyklí jezdit na zimní dovolenou do zahraničí, bude možná nezbytné tuto tradici letos porušit. Řada zemí již ohlásila, že nebude zimní turistiku podporovat a že si každá země bude muset vystačit s nabídkou vlastního zimního vyžití. Alpy tedy letos nejspíš zůstanou jen snem. Na českých horách závisí úspěch sezóny především na počasí. Bude-li chladno a napadne-li sníh, pak se i na českých horách dá zalyžovat a užít si zimních radovánek, byť s nádherou alpských vršků se to samozřejmě nedá srovnat. Může to ale pro vás být možnost naučit se třeba něco nového. Pokud doteď jen lyžujete, zvažte, zda se na českých kopečcích nenaučit na snowboardu. Nebo s sebou vezměte kamarády, kteří nelyžují, půjčte jim lyže a trochu je zasvěťte do krásy tohoto zimního sportu.

I doma je dobře

A pokud z různých důvodů nebude možné na hory vyjet nebo to zrovna není váš plán, stále si můžete vzít volno a udělat si to hezké i u vás doma. Zima přímo vybízí k tomu dopřát si horký svařák, začíst se do napínavé knihy a klidně celý den nevytáhnout paty z domu. Nikdo vám sice nebude nabízet nejlepší kávu, ani servírovat vybranou snídani, ale přesto se dá dovolená u vás v obýváku také užít. Dojíte zbytky vánočního cukroví a v poklidu vstoupíte do nového roku, který snad bude lepší než ten letošní.