Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolik stojí… vyrazit na kolo! Cyklo výbava přehledně a s rozumným rozpočtem

Vlastně můžeme říct, že co Čech, to cyklista. Na kolik ale taková cyklo výbava vyjde? Zjistili jsme to za vás a máme i tipy, jak a kde ušetřit. Fotogalerie +3
Vlastně můžeme říct, že co Čech, to cyklista. Na kolik ale taková cyklo výbava vyjde? Zjistili jsme to za vás a máme i tipy, jak a kde ušetřit.
Foto: H1.cz

Komerční sdělení (Globe24.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah).

Cyklistika byla a je oblíbenou kratochvíli nás Čechů. Před pandemií se jízdě na kole věnovalo 36 % národa, nyní jezdí už 4 z 5 Čechů. Více zapálení do tohoto sportu jsou už jenom Dáni a Maďaři.

Kolik stojí kolo

Cyklistika může a nemusí být drahý sport, a to v závislosti na výběru výbavy, ale také četnosti zastávek u občerstvoven, kterých je kolem českých cyklostezek opravdu hojně. Pokud s jízdou na kole začínáte, vyzkoušejte si, co vám vyhovuje, a nevrhejte se po hlavě do koupě kola za desítky tisíc korun.

Ostatně, v posledních měsících byste nejspíš stejně narazili. Kola jsou totiž nedostatkovým zbožím. Od začátku roku 2021 stouply prodeje kol ve srovnání s rokem 2020 o 200 %. A fronty se na ně stojí i online. Zájem je jak o cenově dostupná kola, tak i o ta dražší a úplný hit představují elektrokola.

Odborníci doporučují si kolo nejdříve půjčit (nicméně v zavedených půjčovnách s dobrým hodnocením), případně pořídit kolo z druhé ruky a důkladně si tak osahat, jestli vám konkrétní typ a provedení vyhovují. A až poté investovat. Kolik – to už je na vás. Cenový rozptyl je u kol extrémní: Začíná na „supermarketových modelech“ za pár tisícikorun a končí u karbonových střel, které stojí vyšší desítky (a někdy i stovky) tisíc korun.

Samostatnou kapitolou jsou pak zmiňovaná elektrokola, která by vydala na samostatný článek. Nicméně my je zmíníme jen okrajově.

A zde je přehled: Druh Cena K zvážení Půjčení kola Od 300 Kč/den S počtem dnů klesá cena za jeden den, ale celkově samozřejmě roste. Levnější kolo do 10 000 Kč Menší výběr, menší kvalita. Obvykle jde o modely nepříliš vhodné pro dlouhodobou a intenzívní cyklistiku. Mohou být alternativou pro děti, které rychle rostou. „Zlatý střed“ Od 10 000 do 20 000 Kč Vybíráte z vícero parametrů a nabízí se vícero výrobců. Zde bezpečně najdete funkční a kvalitní kolo pro vaše víkendové vyjížďky. Kolo pro milovníka cyklistiky Od 20 000 do kolika chcete V téhle cenové relaci platí, že „sky is the limit“ – čili můžete zamířit až do nebes. Co si vymyslíte (a vaše peněženka unese) to můžete mít. Byť tedy s časovým odstupem, protože komponentů je stále nedostatek. Elektrokolo Od 25 000 Kč za městské modely. Od 30 000 Kč za crossová kola.Od 40 000 Kč za horská kola Parametrů, které vstupují do výběru elektrokola, jsou desítky. Při výběru počítejte s tím, že ty nejlépe hodnocené modely s dlouhým dojezdem a nižší hmotností začínají na hladině 40 000 Kč.

Hello bank!

Jak si vybrat kolo?

Obecně, kromě ceny, při výběru kola myslete na to, kolik najezdíte. Pokud je to do 500 km měsíčně, opravdu si vystačíte s kolem v cenové hladině 10 000 až 20 000 Kč.  Při rozhodování vám pomůžou taky tyto parametry:

·         Terén: Velice důležitý faktor, který ovlivní celý nákup kola. Byť máme ve zvyku hovořit často o „horský kolech“ a jízdě na „horácích“, rekreační cyklisté nejčastěji volí kola krosová, která kombinují vlastnosti horského a silničního kola.

·         Průměr kola: Nejoblíbenější jsou kola 29palcová – dobře sedí jak v terénu, tak na silnici. Ani v jednom případě se zbytečně nenadřete. Nemusí ale vyhovovat cyklistovi menšího vzrůstu. Ty pak sahají spíše po 27,5palcových kolech.

·         Velikost rámu: Tak jako znáte číslo svého oblečení, měli byste vědět i velikost vašeho rámu. Ostatně, rámy kol mají své velikosti stejně jako oblečení. Menší lidé do 160 centimetrů tak volí rámy velikosti S, čahouni se 185 centimetry a více volí rámy velikosti L, případně XL. Obecně platí, že velké kolo vám na dobrém pocitu z jízdy nepřidá a nejlepší je si velikost rámu osobně vyzkoušet.

·         Materiál: Nejpoužívanější je rám z hliníku, kdysi to bývala ocel. Ta zůstala u nejlevnějších (a zároveň nejtěžších) kol. A nejlehčí (i nejdražší) kola jsou karbonová. Jejich váha je oproti těm hliníkovým někdy až poloviční.

Cyklo výbava: Co na kolo (ne)potřebuji?

S počtem najetých kilometrů na kole bude stoupat i vaše potřeba většího pohodlí. Zde je seznam cyklo výbavy, po které budete postupně prahnout:

-          Přilba: Doporučujeme ji mít vždy, i když u nás není pro osoby starší 18 let povinná, může vám zachránit život. Pořídíte ji už od 400 Kč, což je investice, která za výrazně bezpečnější jízdu rozhodně stojí.

-          Cyklokalhoty: Na tuto potřebu přijdete hned druhý den po prvním delším výletu. Koupit se dají od 250 Kč výše.  

-          Cyklo triko: Vejde se do něj peněženka, brýle, klíče. A to vše pohodlně do zadní kapsy. Připravte si od 250 Kč výše.

-          Láhev na kolo: Pokud nechcete zastavovat u každé hospody, přijde vám vhod voda. Láhev vás vyjde na 100 Kč.

-          Zámek na kolo: Když už jste se kola dočkali, přece vám ho někdo neukrade. Počítejte minimálně se 100 Kč.

-          Cyklo nářadí: S ujetými kilometry musí nutně přijít i píchlé kolo. Kapsička nářadí pod sedlo vás bude stát přibližně 550 Kč. Pumpičku pořídíte za dalších zhruba 200 Kč.

-          Brýle na kolo: Sluneční brýle jsou fajn, ale ty na kolo, mají speciální tvar a často i vyměnitelná skla. Už vás nepotrápí žádná zatoulaná muška. Připravte si tak 500 Kč.

-          Cyklo bunda: Vítr ve vlasech se vám pravděpodobně zalíbil a budete vyjíždět za každého počasí. Bundy začínají na cca 600 Kč.

-          Cyklistické tretry: Díky nim budete mít lepší tah a budete rychlejší. Pozor ale na „vycvakávání“ z pedálu. Chce to cvik. A vyjde vás to minimálně na 1 000 Kč.

Sečteno a podrženo, cyklistická výbava bez kola vás vyjde zhruba na 3500 Kč až 4000 Kč. Pokud vsadíte na designové kousky, případně známé značky, připravte si (klidně i násobně) více.

Vzít si na kolo spotřebitelský úvěr? To záleží… Velmi pečlivě zvažte, jaká je vaše aktuální finanční situace. Nové kolo sice naplňuje podmínku toho, že ho budete splácet kratší dobu než ho užívat, na druhou stranu jde o zbytnou věc. Pokud po bicyklu i tak toužíte, zahrňte jeho splátky do osobního rozpočtu a po dobu splácení umenšete náklady na jiné kratochvíle, zábavu a sport. V prodejních akcích si navíc můžete kolo na splátky pořídit i bez navýšení, tedy s 0% úrokem, kdy jeho cenu nikterak nepřeplatíte. Tipy, jak na cyklo výbavě ušetřit

Že nemáte 4 tisíce navíc a nové kolo je drahé? Pokud začínáte, úplně novou výbavu nepotřebujete:

1.       Zkuste to s tím, co máte doma: Vyjeďte si na kratší vyjížďku na svém starém kole, ve starém tričku, se starou láhví... Zjistíte, co vám vyhovuje a co ne. A podle toho nakoupíte jen to opravdu potřebné.

2.       Běžte do půjčovny: Klidně se projeďte i na vícero kolech a zjistěte, co je pro vás dobré a co nikoliv. Mimochodem, půjčovnu kol nabízejí i České dráhy – a to na větších nádražích napříč celou republikou.

3.       Podívejte se po ojetých kolech: Najděte ve svém okolí zaníceného cyklistu. Ti obvykle mění kolo každou druhou sezonu, třeba se trefíte. Pokud ne, poradí vám, na co si v bazarech dávat pozor.

4.       Navštivte second-handy: Cyklokalhoty a sportovní oblečení jsou tam běžně k dostání.

A pokud vás někdo láká na procházku, že to za ty peníze nestojí, tak vězte, že na kole spálíte více kalorií a jízda je časově efektivnější než chůze. A taky se dostanete dál než pěšky.

Témata:  pr článek Cyklistika

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 10:44

Rusko podle expertů po schválení americké pomoci posílí útoky proti Ukrajině

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy