Investiční skupina Kaprain a společnost Agrofert se dohodly na prodeji chemických závodů Synthesia, společnosti Mafra a společnosti Londa. Stoprocentní majetkový podíl v těchto společnostech získá Kaprain po schválení příslušnými antimonopolními úřady.

"Odprodej těchto aktiv nám umožní se do budoucna více soustředit na klíčové segmenty našeho podnikání, na jejich rychlejší rozvoj a zejména na rychlejší expanzi v zájmových aktivitách a regionech. Zvolili jsme investora, který by měl být pro Synthesii, Mafru i Londu zárukou jejich dalšího úspěšného rozvoje," uvedl předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša.

"Dnes jsme podepsali naši doposud největší akvizici. Díky akvizici Synthesie výrazně posílíme na evropském trhu speciální chemie a staneme se jedním z nejdůležitějších hráčů v regionu," doplnil majitel skupiny Kaprain Karel Pražák.

Do skupiny Kaprain patří i společnost Spolchemie, která je jedním z největších výrobců pryskyřic v Evropě. Součástí skupiny je také slovenská chemička Fortischem. Všechny zmíněné chemické společnosti dosahují obratu téměř 20 miliard korun a zaměstnávají téměř 3 500 lidí.

Spolu se Synthesií Kaprain kupuje také Mafru, do které spadají média i tiskárna či skupina TicketPortal a provozovatel rádia Impuls. Podle webu ihned.cz cena transakce překročila deset miliard korun.