Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Míra inflace v Británii v červnu vystoupila na 9,4 procenta, maximum za 40 let

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Míra inflace v Británii v červnu vystoupila na další maximum za 40 let. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen zrychlilo na 9,4 procenta z 9,1 procenta v květnu. To je nejvyšší hodnota od počátku roku 1982. Přispěly k tomu zejména ceny energií a pohonných hmot, uvedl dnes britský statistický úřad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že inflace vystoupí na 9,3 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o 0,7 procenta. Ceny benzinu minulý měsíc meziročně narostly o 42 procent a ceny potravin o téměř deset procent.

Nejnovější nárůst znamená, že Británie měla v červnu nejvyšší míru inflace ze skupiny sedmi vyspělých ekonomik G7. Ačkoli Kanada a Japonsko údaje za červen teprve oznámí, ani jedna z těchto zemí se pravděpodobně nepřiblíží růstu cen v Británii.

Britská centrální banka od prosince zvedla základní úrokovou sazbu pětkrát. Očekává se, že ji na srpnovém zasedání opět zvýší.

"Vzhledem k dalšímu zvýšení účtů za energie, které by mělo vstoupit v platnost od října, je vrchol inflace ještě daleko. Neočekává se, že by se inflace vrátila k dvouprocentnímu cíli dříve než v polovině roku 2024," uvedla Yael Selfinová, hlavní ekonomka společnosti KPMG UK.

Ministr financí Nadhim Zahawi uvedl, že Británie není sama, kdo se potýká s prudce rostoucí inflací, a že vláda spojuje své síly centrální bankou, aby tento problém řešila.

Témata:  Velká Británie ekonomika inflace

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.